Директорът на американската Агенция за национална сигурност Кийт Алекзандър отрече службата да е влизала незаконно в сървърите на "Гугъл" и "Яху", предаде Би Би Си.

Алекзандър заяви, че подобно действие на агенцията би било "незаконно", тъй като представлява пробив в база-данните.

Той добави, че компаниите са били "заставени" от съда да сътрудничат на службата.

По-рано "Вашингтон пост" обяви, че агенцията е направила пробив във връзките, които свързват центровете с данни на "Гугъл" и "Яху".

Програмата, чрез която това е ставало, се казва "Маскюлар".

Тя е различна от вече известната "Призма", чрез която се е осъществявало мащабно глобално следене на комуникациите, пише американският вестник, позовавайки се на документи, изнесени от бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън.

Проектът е осъществяван съвместно с британския аналог на АНС - Центъра правителствени комуникации (GCHQ).

Според "Вашингтон пост" АНС и британският център са копирали цели масиви от данни, прехвърляни по фиброоптични кабели между сървърите "Яху" и "Гугъл" по света.

Така американската агенция е събирани данни за интернет трафика, като са използвани "стотици милиони акаунти на различни потребители, включително американци.

Цитиран е секретен документ, според който за 30-дневен срок до 9 януари 2013 г. в централата на АНС са постъпили повече от 181 милиона съобщения - от така наречени "метаданни" за изпращача, получателя и времето на посланието по електронна поща до текстова, аудио и визуална информация.

Двете технологични компании са заявили, че не са знаели за дейността на АНС и са разтревожени от разкритието.

агенция "Фокус", БТА