Международната общност трябва да се ангажира с дипломация и да се въздържа от резки изявления през идните месеци, за да постигне цялостно споразумение по спорната иранска ядрена програма, заяви президентът на САЩ Барак Обама.

"Все още има огромни предизвикателства. Не можем обаче да затворим вратата за дипломацията, не можем да изключваме постигането на мирни решения по световните проблеми", заяви Обама в Сан Франциско.

"Не можем да се обвържем с безкраен цикъл от конфликти. Резките изявления и заплахи може да се нещо лесно от политическа гледна точка, но не са правилното нещо за нашата сигурност", подчерта президентът.

Обама изрази задоволство, че съществуващите санкции са довели Иран до масата за преговори, благодарение на което бе постигнато временно споразумение, предаде ДПА.

Споразумението бе критикувано от някои американски конгресмени, както и от Израел и други съюзници на САЩ, припомня Асошиейтед прес. Сенатът на САЩ ще обсъди нов пакет санкции срещу Иран в началото на декември, потвърди лидерът на демократическото мнозинство в горната камара на американския Конгрес Хари Рийд.

Сенатът ще възобнови работата си на 9 декември след ваканцията около Деня на благодарността. "Те (законодателите- б.ред.) проучват пакета санкции, при необходимост ще проведат изслушвания. Ако пък намерим за нужно да се въведат по-строги санкции, сигурен съм, че ще го направим", каза Рийд.

По-рано Рийд подкрепяше законопроекта за въвеждане на нови санкции срещу Иран и дори обеща да не бави внасянето му за гласуване. Според анализатори обаче най-новите изказвания на лидера на демократите не са толкова категорични.

Законопроектът за засилване на икономическите санкции вече бе приет от Камарата на представителите, където мнозинство имат републиканците. Той предвижда въвеждане на нови ограничения за внос на ирански петрол и поставя за цел до 2015 г. продажбата на "черното злато" на Техеран да бъде напълно блокирана на световните пазари.

В законопроекта се споменава и разширяване на "черния списък" на ирански компании и ограничаване на достъпа на ирански представители до сметки в чужбина. Републиканската опозиция е против отлагане на гласуването в Сената, като тази позиция среща подкрепа и сред влиятелни демократи.

Реализирането на договореностите във връзка с Иран ще премахне причината за създаване на система за противоракетна отбрана (ПРО) в Европа, заяви днес в Рим руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Ако бъде осъществено споразумението за Иран, отпада причината, която се изтъква като основание за изграждането в Европа на система за ПРО, каза Лавров на руско-италиански медиен форум в италианската столица.

БТА