През следващото денонощие времето в страната ще е зимно - студено, облачно, на много места с валежи от сняг, съобщиха от НИМХ.
Оранжев код е обявен за 27 ноември в Северна и част от Южна България заради снеговалежи и силен вятър.
Кодът е в сила за 8 области - Видинска, Монтанска, Врачанска, Плевенска, Ловешка, Великотърновска, Габровска и Смолянска. В тези области ще духа умерен и временно силен североизточен вятър. Ще вали сняг и ще се образува снежна покривка около 15-20 см. Ще има виелици.
Жълт код за потенциално опасно време е обявен в 16 области на Западна, Източна България, Североизточна и Югоизточна България. В областите Кюстендилска, Пернишка, София област и София град жълтият код е заради снеговалежи, като снежната покривка ще е около 10 см. В областите Русенска, Търговищка, Разградска и Шуменска е обявен жълт код за снеговалежи, придружени от силен вятър. Ще има виелици, снежната покривка ще е до 10 см. В областите Добричка, Варненска, Бургаска, Сливенска, Ямболска, Хасковска и Кърджалийска жълтият код е за силен вятър. Там няма да има съществени валежи. Ще духа силен северен вятър.
През деня валежите ще продължат, но след обяд от югозапад ще започнат да отслабват, в Югозападна България ще спрат и по-късно облачността ще се разкъса. В Източна България вятърът ще се ориентира от север, ще бъде умерен, докато в Западна България постепенно ще стихне. Температурите ще са без дневен ход. Минималните ще бъдат между минус 3° и 2°, по Южното Черноморие до 6°-8°. Максималните температури ще бъдат между минус 2° и 3°, в най-южната част от крайбрежието до 8°-10°.
В планините с прекъсвания снеговалежите ще продължат. В комбинация с умерения и силен, предимно източен вятър, по високопланинските проходи ще има навявания и преспи. Към края на деня във високите части вятърът ще започне да се ориентира от запад.
По Черноморието ще бъде облачно. Ще вали дъжд, който с ориентирането на вятъра от север, усилването му и понижението на температурите, по северното крайбрежие ще се примесва със сняг.
БГНЕС
Коментари
Добави коментар