Министерски съвет взе решение, с което позволи на министъра на икономиката и енергетиката да започне преговори с "Тошиба Корпорейшън"- Япония за сключване на споразумение за стратегически инвеститор за изграждане на нов с реактор с вода под налягане на "Уестингхаус".
Това съобщи енергийният министър Драгомир Стойнев, предаде репортер на БГНЕС.
Предвижда се инвестицията на "Тошиба Корпорейшън" да е до 30% от стойността на проекта. Конкурс за строителство ще има, но конкурс за технология не може да има, защото ако има конкурс за технология, това означава, че държавата трябва да изкупува изцяло произведената електроенергия. Аз не искам да обричам бъдещото поколение на дългосрочни договори, а 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" ще работи на пазарен принцип, категоричен е Стойнев.
Тъй като "Тошиба Корпорейшън" ще участва само с финансиране на само до 30 % от стойността на проекта, се предвижда останалите 70 % да дойдат под формата на заеми от американската "Ексимбанк" и от Японската банка за международно сътрудничество. Идеята е заемите да се изплащат с продажбата на електроенергията, произведена от реактора.
Финансови ангажименти на държавата за изграждането на 7-ми реактор на АЕЦ "Козлодуй" няма да има. Ако нас не ни удовлетвори цената на реактора и цената на електроенергията, която той би произвел, такъв реактор няма да има, заяви Стойнев и уточни, че за да се стигне до изграждане на 7-ми реактор до края на септември 2014 година трябва да има конкретни споразумения между БЕХ, "Уестингхаус" и "Тошиба".
Според решението, взето от Министерски съвет днес именно икономическият министър Драгомир Стойнев трябва да организира, координира и контролира провеждането на преговори за структуриране и финансиране на проекта. Днешното правителствено решение е в изпълнение на решение на кабинета от 11 април 2012 година, с което е дадено принципно съгласие да се предприемат действия, необходими за изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ "Козлодуй".
В изпълнение на решението от 11 април 2012 година е създадено дъщерно дружество на АЕЦ "Козлодуй"ЕАД – "АЕЦ Козлодуй-Нови мощности". Именно това дружество ще отговаря за проектирането, лицензирането, изграждането и въвеждането в експлоатация на новата ядрена мощност на площадката на централата. Налице е и доклад на изпълнителния директор на АЕЦ "Козлодуй", в който се препоръчва 7-ми реактор да е изграден с технологията на "Уестингхаус" AP1000, заради "решаване на въпросите с безопасността".
Икономическият министър съобщи, че преговорите за предоговаряне на дългосрочните договори с "Марица изток 1" и "Марица изток 3" продължават, но дружествата все още не са получили парите, които НЕК им дължи. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар