Президентът Росен Плевнелиев е готов да инициира промени в конституцията. Това съобщи той в предаването "120 минути" на Би Ти Ви.
Плевнелиев уточни, че искане за реформа в основния закон на държавата отправят голяма част от гражданите, затова той трябва да откликне. Това обаче трябва да се случи по правилен начин - след публичен дебат и консенсус, подчерта държавният глава.
"Не вярвам, че трябва да има президентска република и не се боря за повече правомощия на държавния глава и това вече го заявих много ясно. В системата на правораздаване обаче има какво да се подобри. Разумни предложения може да има и в други области, но е важен подходът - да бъдат поканени всички, да бъде чут гласът на експертите и на политиците и да бъде постигнат консенсус", коментира Росен Плевнелиев.
"Бих могъл да инициирам промяна на Конституцията, но няма да го направя от днес за утре и без дебат", заяви държавният глава.
Той за пореден път посочи, че именно политиката на парче и спускането на решения отгоре, по команда и без дискусии са причината да сезира Конституционния съд за въвеждането на "данък ВЕИ". На въпросите дали лобира за фирми или частни интереси, а държавният глава отговори: "Аз защитавам бъдещето, а бъдещето е зелената енергия. Не защитавам лобистки интереси, защитавам единствения смислен подход в енергетиката. Зеленото не е мафия".
"Всички участници в енергийния микс трябваше да се поканят на преговори и да се намери общо решение, балансирано. ВЕИ е енергия на бъдещето, трябва да мислим в тази посока. Цената на тока действително е смъкната с 5%, но по административно-команден начин. Не съм против това да се сваля тази цена, това може да стане и с 50%, но чрез инвестиции в енергийна ефективност, като например саниране на сградите... От днес за утре определяме някакви такси, под масата – как ще привлечем инвеститори с такива политики? Всяка промяна в закона трябва да е съпроводена с анализ на ефекта, къде беше този анализ", обясни позицията си президентът.
Попитан има ли офшорни сметки, Росен Плевнелиев отговори, че няма, нито пък е имал преди да стане президент. Напомни, че финансите му са публични и публикувани на сайта на Сметна палата.
На въпрос какви са отношенията му с Иво Прокопиев (съиздателят на "Дневник" и "Капитал", бел. ред.), Плевнелиев отговори, че има лични отношения "Не само с г-н Прокопиев от миналото, когато бях в борда на Конфедерацията на индустриалците в България, но и с много други български бизнесмени, работели за това да се промени страната". Аз познавам буквално всеки мениджър в страната – от 1998 г., когато се върнах тук от Германия, допълни президентът.
Плевнелиев каза още, че когато е станал министър, кръгът на хора , с който се е виждал, е намалял значително."Откакто станах президент, ситуацията стана още по-драстична", допълни той.
Той определи като "загадка" драстичното увеличение в бюджета за подслушване. "Учуден съм и от опорните точки, МВР е деполитизирана институция, оттам не може да излизат опорни точки", каза още Росен Плевнелиев.
В отговор на въпрос каза още, че не се чувства изоставен от партия ГЕРБ. "Отношенията ми с Бойко Борисов са мъжки, коректни и добронамерени. Разчитам на такива отношения и с всяка друга партия, която е проевропейска и продемократична", допълни президентът.
Дневник
Коментари
Добави коментар