Шуменци са запознати с дейността на институциите в страната, сочи анонимно 9-месечно проучване в съвместната инициатива между Териториалното статистическо бюро-Шумен и Обществения посредник Иван Капралов, резултатите от което бяха обявени днес на пресконференция.
В изследването са обхванати 1122 лица – представители на 10 институции от изпълнителната и местната власт, медии, три търговски дружества, 7 училища, студенти от ШУ „Еп. К. Преславски“, посетители в офиса на омбудсмана и ТСП-Шумен, като целта е била да се установи доколко анкетираните са запознати с организацията на държавната власт у нас и в частност с дейността на българската статистика и институцията „обществен посредник“.
Анкетираните са отговаряли на въпроси в три раздела – държавна власт, статистика и омбудсман.
Висок процент от отговорилите на въпроса за държавното устройство на страната ни са дали верен отговор - 91,0 % (91.2% - при учащите). Според близо 8 % страната ни е президентска република и едва 11 души не дават отговор на въпроса. Българският държавен протокол поставя президента на първо място в йерархията на официалните длъжностни лица. С протоколната йерархия са запознати 64.6% от изследваните лица (60.7% от учащите). Всеки пети посочва като първи в йерархията министър-председателя, а всеки седми – председателя на НС.
Проучването сочи, че дейността на НСИ има широк обществен резонанс. Близо 81% от участниците в анкетата правилно са посочили института, като държавната агенция, осъществяваща статистическата дейност в държавата. При младите хора този дял е по-нисък (76.3%). Името на председателя на НСИ, Ренета Инджова, е познато на 74.2% от лицата, попълнили въпросника (60.0% от учащите). Близо 18% се затрудняват да отговорят, а около 8% сочат като ръководител на българската статистика Ц. Цачева или Й. Фандъкова.
Анкетата потвърждава значимостта на медиите в общуването между статистиката и обществото. На въпрос (допускащ повече от един отговор) за източниците на статистическата информация, която анкетираните са чували, чели, ползвали, близо 62% от лицата сочат националните медии (68.1% от учащите), следвани с 43.9% от регионалните медии (49.3% от учащите) и с 38.0% от сайта на НСИ (32.2%) от учащите. На четвърто място се нареждат публикации на ТСБ-Шумен, а на пето – учебниците.
Думата „статистика“ се свързва на първо място с данните за инфлацията, доходите и разходите на населението.
В раздела за обществения посредник над 70% от анкетираните (63.9% от учащите) правилно посочват, че той съдейства за спазването на правата и законовите интереси на гражданите пред органите на държавната власт и местното самоуправление. По-нисък (45.4%) е делът на лицата, които са информирани, че посредникът има правомощия да извършва проверки по жалби на граждани, които приключват със становище. Всеки четвърти неправилно счита, че омбудсманът има правомощия да посредничи в спорове между граждани. Общо 154 лица, в т.ч. 117 учащи, се затрудняват да посочат отговор.
Националният омбудсман е известен на 69.4% от участниците в анкетата (61.1% от учащите). Близо 9% (близо 13 % при учащите) залагат на имената на предложените в анкетата имена - Делян Добрев, Андрей Пантев или Божидар Димитров, а останалите не са запознати с отговора на въпроса.
57% знаят, че в община Шумен институцията омбудсман действа от 2004 г. С начина на избиране на обществения посредник (от общинския съвет) са запознати 55.2 % от лицата, попълнили анкетната карта (44.1% от учащите). На второ място, като работодател е посочен националният омбудсман, а на трето – областният управител.
Относно дейността на общинския омбудсман, резултатите от анкетата сочат, че 46.4% от анкетираните са наясно, че законово е допустимо той да бъде сезиран от страна на гражданите, само при техни проблеми, свързани с община Шумен. Най-голям (22.4%) е делът на лицата, според които омбудсманът би могъл да се намеси при спорове с енергоразпределителните дружества. Над 18% от анкетираните биха се обърнали към шуменския обществен посредник при отказ от страна на ТСБ-Шумен за предоставяне на статистическа информация, над 15% - при проблеми с работодателя и над 12 % - при проблеми с образователната система.
„Институциите са добре разпознаваеми сред грамотните граждани на Шумен“, обобщи директорът на ТСБ Атанасула Настева. Според обществения посредник Иван Капралов, изводът от проучването е, че шуменци познават институцията омбудсман. Проблемът е, че хората искат той да помага за всичко.
ШУМ.БГ
Коментари
Βασίλειος Α΄ο Μακεδώ
Страна - членка на ЕС трябва да познава собствените си институции. Но едно е да ги познаваш, друго е да се възползваш от правата си и да се допитваш до тях и да ги използваш.
Николаки
Шуменци познават институциите, но нехаят за политическата обстановка в страната! Тъпчат ги, унижават ги, подиграват им се, но на тях не им пука. Не изразяват гражданска позиция, а хейтват във форумите за щяло и нещяло. Когато дойде време за гласуване ги няма никакви.
Богдан Филов
Щом ги познават, защо не излизат да гласуват? Само знаят да недоволстват, а като дойдат изборите се покриват! Платените комунистически драскачи манипулират хорското мнение ежедневно.
Конрад Херман Йозеф
То хубаво ги познават, но дали разбират значението им? Всяка институция си има задачи за изпълнение и пряка отговорност към населението. Възниква въпросът дали управляващите ни комунисти и доносници от ДС съзнават ролята си и отговорностите пред българите?
чиновник
всички институции са продукт на монополите и са създадени за да обслужват итересите им.българия се нуждае от институции,кото да работят по ясни правила и закони в интерес на всчки граждани.отклонението от тези правила трябва да бъде наказвано строго.
Шмоко Оригинал
Смятам, че Картаген трябва да бъде разрушен. ОСТАВКА!!!
1111111
ТУК ИМАЛО МНОГО РАЗВАЛЕНИ ГРАМОФОНИ.