Учени смятат, че има диаманти в ледените планини на Антарктика.

Изследователите са идентифицирали вид скали в постоянно замръзналия континент, за които се знае, че съдържат скъпоценните камъни. Въпреки това, добивът на всякакви минерални ресурси в Антарктика за търговски цели е забранен, отбелязва Би Би Си.

Диамантите се образуват от чист въглерод при високи температура и налягане на около 150 км от земната кора. Ценните кристали достигат до повърхността обикновено в ядрото на друга скала, наречена кимберлит, благодарение на изригванията на вулканите. Наличието на кимберлит е знак за значителни запаси от диаманти в няколко части на света, например в Африка, Сибир и Австралия.

Учените са открили кимберлит и в Антарктика. Екипът е взел три проби от склоновете на връх Меридит в северната планина Принц Чарлс.

"Фактът, че са открили кимберлити от група 1, подсказва, че е по-вероятно да открием диаманти в този вид изригване на кимберлити. Дори и диамантите да са от кимбертлити от група 1, само 10% представляват икономически интерес. Това е голяма стъпка към създаването на диамантени мини в Антарктика", казва д-р Райли, геолог от британската експедиция в Антарктика.

Дори и да има изобилие от диаманти в този негостоприемен регион, има важни законови бариери, които не позволяват добива на диаманти в тази част на света. Протоколът за защита на околната среда, добавен през 1991 г., към антарктическия договор забранява всякаква дейност, свързана с минерални ресурси, освен за научни цели. Той ще бъде преразгледан през 2041 г. и сегашното положение може да се промени. /БГНЕС