Двудневно заседание на ръководството на опозиционната сирийска Национална коалиция на опозиционните революционни сили (НКОРС) се открива днес в Истанбул и ще се проведе при закрити врата.

Точното място на срещата се държи в строга тайна. Няма да бъдат допуснати журналисти, "за да се изключи възможността за евентуално изтичане на информация", казва пред в."Дейли стар" съветникът на лидера на НКОРС Мунзир Акбик.

Освен избор на ново ръководство, подкрепяната от Запада и арабите коалиция трябва да вземе окончателно решение за участието си в мирната конференция "Женева - 2 ", която е насрочена за 22-24 януари.

В събота беше съобщено, че Сирийският национален съвет (СНС) - основна групировка, част от НКОРС, е повторила отрицателната си позицията по този въпрос. СНС контролира сирийските "Мюсюлмански братя", които не виждат друг начин за излизане от кризата, освен сваляне на президента Башар Асад.

Представителят на СНС Самир Нашар напълно изключи възможността за какъвто и да е компромис с властите, за да се сложи край на конфликта. "Ние не вярваме, че Асад ще направи отстъпки. Международната общност не е в състояние да принуди режима да вдигне блокадата на градовете и да позволи преминаването на хуманитарна помощ. Как тогава тя ще може да повлияе на хода на преговорите в Женева?", каза Нашар.

Позицията на СНС може да доведе до разделяне на коалицията, която вече е обхваната от борба за лидерски позиции. Очаква се настоящият лидер на НКОРС Ахмед ал Джарба, смятан за просаудитска фигура, да бъде преизбран. Според "Дейли стар" обаче силна конкуренция може да му бъде бившият сирийски премиер Риад Хиджаб, който емигрира през август 2012 г. в Йордания. Той е подкрепян от Катар и Турция.

Срещата в Истанбул ще се проведе на фона на ескалиращия конфликт между въоръжените групи на опозицията.

Екстремисти от свързаната с "Ал Кайда" терористична групировка "Ислямска държава в Ирак и Леванта" дадоха в събота срок от 24 часа на други бунтовнически групировки да прекратят военните си действия срещу тях, съобщава Би Би Си. В противен случай екстремистите заплашват да напуснат стратегически важния град Алепо, който след това би могъл да премине под контрола на правителствените сили.

Ултиматумът дойде след два дни на сериозни сблъсъци на основните опозиционни сили в северната част на Сирия с ислямистките бунтовници и по-специално от групировката "Ислямска държава в Ирак и Леванта". По данни на Би би Си, срещу тази групировка са както Свободната сирийска армия, която се смята за умерена и е предпочитана от редица арабски и западни държави, така и бунтовниците от "Ислямски фронт", който включва няколко влиятелни ислямистки групировки и който Дамаск смята за терористично формирование.

От март 2011 г. в Сирия не спира конфликтът между въоръжената опозиция и правителствените сили. Според ООН, жертвите на конфронтацията през това време са повече от 100 хиляди души. Сирийските власти многократно са заявявали, че са изправени пред съпротивата на добре въоръжени бойци, които се поддържат отвън. През декември 2013 г. телевизионният канал "Ал Арабия" обяви данни на Международния център за изследване на екстремизма в Лондон, според които от началото на кризата в Сирия са пристигнали повече от 11 хиляди бойци от почти 70 страни, за да участват във военните действия срещу правителствените сили. /БГНЕС