Докато аз съм министър на икономиката и енергетиката БЕХ няма да бъде преструктуриран или закриван, категоричен беше енергийният министър Драгомир Стойнев, предаде репортер на БГНЕС.

Смятам да засиля ролята на БЕХ в усилията за балансиране на системата на енергетиката, преди няколко седмици дори получих писмо от мои колеги от държава-членка на ЕС, те искат да направят енергиен холдинг по подобие на България. Благодарение на БЕХ постигнахме една от най-добрите емисии, подчерта Стойнев. Да, МИЕ е едно мегаминистерство, но правителството няма никакво намерение да го разделя, добави той.

"НЕК се стабилизира, НЕК подобрява своите финансови резултати, НЕК се разплаща с производителите на електроенергия", подчерта енергийният министър. Износът на ток се увеличи в пъти, износът в момента е приблизително 6 пъти по-голям в сравнение с май месец, за декември имаме рекорден добив на въглища, миньорите вече не се страхуват за своите работни места, цената на въглищата беше увеличена, отбеляза той. На финалната права сме при отделянето на ЕСО и НЕК, коментира още Стойнев.

Изчистихме просрочените задължения, за да сме коректни с българския бизнес, каза министър Стойнев и подчерта, че българската икономика е тръгнала по пътя на икономическия растеж.

"По предварителни данни през декември бизнесът е внесъл рекорден размер данъци. Приходите са над очакваното. Но това не е единственият пример, че се е подобрила средата. Българският бизнес демонстрира, че е почтен, но и правителството на Пламен Орешарски също е почтено. Имаше едно безпрецедентно връщане на ДДС. В края на 2013 фирмите получиха обратно 542 милиона лева ДДС. За сравнение за същия период на 2012 сумата е била с 300 милиона лева по-малка", каза министър Стойнев. Той посочи, че за пръв път от много години имаме еднакъв брой заети и осигурени лица.

"От края на май в българския бизнес влязоха 2,5 милиарда лева, ние държим да бъдем коректни с българския бизнес и се радвам, че и той е коректен", заяви министър Стойнев. Той припомни, че със 131 милиона лева от актуализацията на бюджета бяха изплатени всички сключени договори. "Изчистихме просрочените задължения, за да сме коректни с българския бизнес", подчерта министърът на икономиката и добави, че МИЕ ще продължи да работи всеки ден за подобряване на бизнес средата и през тази година.

Министър Стойнев отбеляза, че откакто кабинетът "Орешарски" е на власт, само по европейски програми за тези месеци са били изплатени 2,2 милиарда лева. "Европейските средства се усвояват, администрацията работи в добър ритъм, затова и похвалите от Брюксел не закъсняват. Еврокомисарят Ласло Андор ясно каза, че България вече не е в една лодка с Румъния по усвояването на евросредствата", заяви той и добави, че в министерството са получени десетки писма от благодарния бизнес.

През 2014 МИЕ ще се бори за пречупване на негативните тенденции в икономиката. "Надявам се все по-малко да чуваме думата криза. Ще работим по нови проекти и за създаването на нови работни места, по-малка регулаторна и административна тежест, стабилизиране на енергетиката, почтеност бизнес държава в отношенията", каза Стойнев, изреждайки основните задачи за тази година.

Той припомни, че вече се отчита реален растеж на БВП. За третото тримесечие на 2013 той е бил на годишна база 1,5%. Според него икономическият растеж през тази година ще бъде по-голям от прогнозираните 1,8%. Той може да надхвърли 2%. "Основания за тази прогноза е увеличаването на външното търсене, нарастване на вътрешното потребление, плавно повишаване на доходите", заяви министър Стойнев.

Той цитира и данни, според които от юни до септември 2013 година стокообменът се е увеличил 4,1 % износът се е увеличил с 5,6 % , а отрицателното търговско салдо е намаляло с 12, 8 %. Държавата тотално бе абдикирала в сектора на концесиите, коментира още Стойнев и отчете, че през 2013 година са преизпълнени заложените приходи от концесии.

По отношение на безработицата министърът смята, че и там ще имаме пречупване на негативната тенденция.

През 2014 година ще съсредоточим работата си върху малките и средните предприятия, това са фирмите, които създават най-голяма заетост и имат нужда най-много от подкрепата на държавата. Имаме конкретни мерки, по които работим, а аз имам амбицията да разработим дългосрочни инструменти за подкрепа, които да реализираме с новата оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" и с Националния инвестиционен фонд, за който през 2014 година са предвидени 20 милиона лева, заяви Стойнев.

Той се спря и на големите проекти в енергетиката. "Няма как стартирането на проекта "Южен поток" да не повлияе на икономическия растеж. Това е огромен инвестиционен проект. Ще има работа за много български строителни фирми", каза министър Стойнев.

Той обясни причините за забавянето на проекта с недостатъчно добрия диалог. "През годините не е имало достатъчно добър диалог и това е една от основните причини за забавяне на проекта, самият европейски комисар по енергетика заяви, че не е против проекта и за първи път ЕК се ангажира да води преговори", отбеляза министър Стойнев.

Той посочи, че нагласата за инвестиции в България е огромна. Привлечените чуждестранни инвестиции при управлението на кабинета Орешарски възлизат на 496 милиона евро. "Те са в сектори, които създават работни места – транспорт, съобщения, търговия. Водещите инвеститори са Холандия, Германия, Русия, САЩ", заяви Стойнев.

Общият размер на приходите от международен туризъм през 2013 година се очаква да бъде над 3 милиарда евро или с около 4,5 % повече отколкото през 2012 година. Очакваният брой чуждестранни туристи за 2013 година е над 7 милиона души, което е с 5,6% повече спрямо 2012 г. Поставената цел за 2014 година е увеличаване на заетостта на легловата база с 3 %, увеличаване на броя на чуждестранните туристи с 4 %.

"Водим преговори по три огромни инвестиционни туристически проекта в България на стойност над 650 млн. евро. Трябва да има по-голяма гъвкавост и тези проекти да се реализират. Не е нормално една столица на държава от ЕС да има такова богатство като Витоша и ние да не можем пълноценно да се възползваме от тази природна даденост", заяви още министърът.

Икономическият министър отчете, че към момента е наддоговорен бюджетът на ОП "Конкурентоспособност". Договорени са 1,165 милиарда евро, а с вече завършените проекти са създадени над 2000 работни места. От началото на юни 2013 до края на декември са сключени 500 договора за 210 милиона евро и са извършени плащания за 250 милиона лева или почти 40% от общите плащания. През 2013 бяха спасени 100 милиона лева, тъй като имаше риск от загуба на тези средства във връзка с правилото за автоматично освобождаване на средства, отбеляза Стойнев.

В заключение той каза, че българската икономика върви по правилния път на икономическия растеж. /БГНЕС