Заместник-председателят на Фондацията на журналистите и писателите и един от говорителите на братството Гюлен Джемал Узак определи обвиненията, отправени от турското правителство срещу движението, като клеветнически. Според него конфликтът, който ги противопоставя ще се отрази на изборите.

Премиерът (Реджеп Ердоган), членовете на правителството и приближените до властта, които твърдят, че движението е "държава в държавата" или "паралелна държава", говорят напълно абсурдни и неверни неща, заяви Узак в интервю за АФП.

Смятам, че това е опозоряване и клевета, посочи той в интервюто, което даде в ултрамодерната страда в Истанбул, където се помещава фондацията Гюлен, натоварена да разпространява философията на основателя си имама Гюлен.

Относно скандала за корупция, в който е замесен ислямско-консервативния режим и който подклажда враждебността към религиозното движение, наречено Хизмет (служба), говорителят бе сдържан.

За да хвърли светлина върху цялата афера, правителството представи публично много документи, информации и доказателства, но премиерът и властите обвиняват Хизмет, че е държава в държава или паралелна държава. Той (Ердоган) няма никакво доказателство, за да потвърди това, изтъкна Узак.

В резултат на разследването на турското правосъдие бяха обвинени десетки бизнесмени, генерални директори на компании и приближени на режима. Трима министри подадоха оставка и това стана причина за големи промени в правителството.

От началото на скандала Ердоган, без да посочва поименно движението Гюлен, ползващо се с голямо влияние в магистратурата и полицията, отправи обвинения срещу него, че е манипулирало разследването, за скрои заговор срещу неговия режим няколко месеца преди общинските избори (през март) и президентските (през август).

Дълго време Партията на справедливостта и развитието на Ердоган и братството бяха много близки, но се скараха заради правителствен проект, огласен през ноември, за премахване на частните училища за подпомагане на учениците, които носят на Хизмет голяма част от финансовите му ресурси.

Връзките, които ни свързваха от години с Партията на справедливостта и развитието бяха сърдечни и плод на подкрепата на общи ценности, изтъкна Джемал Узак. През последните години обаче партията избра други пътища и ние преживяхме "сантиментална раздяла". Сега сме в най-напрегнатия период на тази раздяла, каза той.

Организацията, ръководена от САЩ от Гюлен, който разполага с мощни комуникационни канали в Турция като първия всекидневник "Заман", представя себе си като част от гражданското общество и отрича да има някакви политически амбиции.

Според Узак конфликтът в ислямско-консервативния лагер ще има последици за предстоящите избори. Може да се очаква, че тази раздяла от сантиментален характер ще се отрази върху имиджа на партията и върху изборите.

Движението Хизмет няма да направи нещо, което винаги се е въздържало да прави - да казва "трябва да дадете гласа си за тази или онази партия", заяви Джемал Узак. По думите му гражданите свободно и лично ще вземат своето решение. Но аз като журналист мога да кажа, че макар в миналото да го е правило, движението няма да даде своята (необходима) подкрепа на властта, обяви той. /АФП