Швейцарските граждани ще решат днес в национален референдум дали да се затегне имиграционната политика в страната им, където чужденците съставляват почти една четвърт от населението.

С такава инициатива, наречена "Срещу масовата имиграция", одобряването на която заплашва сериозно да влоши отношенията между Берн и Брюксел, излезе Швейцарската народна партия / ШНП /. Основните аргументи на десните политически сили, които заемат по-голямата част от местата в Федералното събрание /парламента/, е че страната не може до безкрайност да приема по 80 хиляди чужденци годишно. ШНП аргументира искането си за референдум с притока на чужденци, които, според нея, са причина за повишаване на наемите, претъпкания градски транспорт и разрастването на престъпността.

Целта на авторите на инициативата за референдум по имиграционната политика е да бъдат определени  годишни квоти на разрешителните, давани на чужденци.

Макар че Швейцария  не е член на ЕС, имиграционната й политика  се основава на свободното движение на хора от Евросъюза и позволява  ограничен брой граждани на страни извън общността също да влизат в  страната.

Представители на 12 швейцарски промишлени групи, включително  машиностроене, производство на часовници, информационни  технологии и туристически асоциации, посочиха, че квотите ще  доведат до ненужна бюрокрация в компаниите и ще ограничат възможностите им да наемат гъвкав и висококвалифициран персонал.

Проучване на общественото мнение, проведено в навечерието на референдума, показва, че инициативата е подкрепяна от 43 на сто от местните жители, половината са против, а 7 процента от анкетираните все още не са решили какъв да бъде вотът им.

Задно с въпроса за имиграционната политика, пред швейцарските гласоподаватели ще бъдат представени още две теми – изключването на абортите от списъка на платените здравни услуги и създаването на фонд в размер на 6,4 млрд. франка за финансиране на развитието на железопътния сектор.

Швейцария е страната, която провеждане най-много референдуми в света. От 1848 г. е провела повече от 500 национални допитвания до народа. /ИТАР-ТАСС