Експерти на РИОСВ-Шумен са проверили свинекомплекс в село Радко Димитриево на 27 март, като са установили, че от дейността на дружеството се формират производствени отпадъчни води, които нерегламентирано се заустват в река Поройна, поречието на река Камчия. Заустените замърсени отпадъчни води са с моментно водно количество 2-3 л. в секунда. От фирмата не бе представено и разрешително за заустване на отпадъчни води във водния обект.
Взети са водни проби от точката на изтичане на отпадъчните води за констатиране степента на замърсяването. Пробите са предадени за анализ в Регионална лаборатория – Шумен към ИАОС. Експертите установиха и натрупана изсъхнала торова маса, с която се замърсява земна площ на територията на обекта.
Дадени са необходимите предписания да се прекрати замърсяването на река Поройна, да се изгради преграда за затапване както и да се изчисти земната площ от натрупаната торова маса. За извършеното замърсяване на околната среда предстои налагането на имуществена санкция.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
краварниците и свинарника на кабиюк замърсяват рекичката течаща в посока с. златна нива. никой не обръща внимание
Анонимен
Освен това свианрника в Радко Димитриево вечер обгазаява половината село!!
Анонимен
Да се провери и свинарника на Папазов в село Царев брод. Регулярно ОБГАЗЯВА цялото село!
123456
Да,проверки ще се извършат,а вие какво ще консумирате,нещастници такива?
123
Най -после някой да обърне внимание на това безобразие в Радко Димитриево! Но ние нали все сме недоверчиви не очакваме ,че нещо ще се промени.Дано не е само прах в очите !От години се говори по този въпрос ,но съм чувал ,че собствениците са казвали ,че ходят в министерството /това беше по времето на тройната коалиция/ слагат си краката на бюрото на министъра и никой не може нищо да им направи. Сега
не знам същите ли са собствениците , но управлението е от същите другари. Дано има резултат ! Иначе вонята не се търпи.Има съвременни методи ,може хем свинепроизводство да има ,хем и хората да са спокойни и да не дишат ужасната миризма ,която превръща хубавото село в непривлекателно. То и затова хората не го предпочитат за живеене , а села ,които са по- отдалечени от Шумен са предпочетени от шуменци ,желаещи да се откъснат от градския шум. Желая успех на специалистите от РИОСВ!
azz
С какво огазяваме. Гледаме прасета, който всички ние консумираме, не е газова централа. Теча е бил неволен и е преустановен. Хаджистоева
123
Хаджистоева , която и да сте! Живейте в Радко и вечер
към 9.00ч , сутрин към 6.00 , и след обед някъде към 3,00 ч ,ще усещате всеки ден регулярно , тънка отвратителна миризма ! Обърнете внимание на предписанията на РИОСВ , но трябва и да се вложат пари,а това не всеки го може. А и не само Вие гледате прасета. Но според Вас така по селски е най- убаво !
Аз
Живей в Радко Димитриево на ул. Провадийско шосе 8, ако на вас ви мирише в 21 и 6.00 на мен ми мирише 24 часа в денонощието. Пари се дават и ще се дават, но това няма да изолира фермата от селото и обратно и миризма ще продължава да има. Това е съдбата на села като Р.Димитриево, Царевброд и мн други...
123
Аз-Нищо подобно ! Това е премиренческо мислене и нищо общо с това ,което може да се направи .А пари очевидно не се дават !
Съдбата на тези села е друга ,но това е дълъг разговор...
Зависи от тези ,които живеят там ,но имаше една приказка за чипа ..