Унгария избира днес нов парламент, в който мнозинството най-вероятно отново ще принадлежи на дясната популистка партия ФИДЕС на премиера Виктор Орбан, начело на правителството от 2010 година.

Броят на избирателите е почти 8 милиона души.

Числеността на депутатите в новия парламент ще бъде намалена почни наполовина – от 386 – на 199 народни избраници.

Основната интрига е дали ФИДЕС на Виктор Орбан ще запази мнозинството от две трети в парламента, което сега има заедно с коалиционните партньори. Според последните социологически проучвания, ФИДЕС се радва на подкрепата на 36% от избирателите.

Основните опоненти на Орбан:

- "Съюз за смяна на правителството"

Съюзът, който е доминиран от Социалистическата партия, се състои от пет формации на левицата и либералите. 40-годишният Петер Местерхази, не особено харизматичен лидер на съюза, е и негов кандидат за премиер. Социологическите изследвания му отреждат подкрепа между 15% и 23%.

Бившият премиер социалист Ференц Дюрчани (52 г.) беше поканен да се присъедини към съюза със своята партия Демократична коалиция. Блестящият икономист, който победи Виктор Орбан на изборите през 2006 г., стана много непопулярен след разкриването от радиото на негово изявление, в което той признава, че е излъгал за истинското състояние на икономиката на страната, когато тя почти стигна до фалит през 2008 г.

Гордон Байнай, безпартиен премиер след оставката на Ференц Дюрчани (2009-2010 г.), е другата голяма фигура в съюза. На 46 г. икономистът, който идва от света на финансите, донесе през 2012 г. надеждите за обновление на левицата в Унгария. След като създаде движението си "Заедно 2014", към което се присъединиха и други анти-Орбан организации, той не успя да събере опозицията под егидата му и трябваше да отстъпи пред социалистите.

- "Съюз на младежите от десницата – Движение за по-добра Унгария" или Йобик

Крайнодясна партия, известна с расистката си реторика най-вече срещу ромите, антисемитска и антиевропейска, Йобик получи 17% от гласовете на избирателите през 2010 г. Социологическите изследвания й дават подкрепа между 14 и 20% за изборите в неделя. Тя е създадена през 2003 г. и е оглавявана от 35-годишния бивш учител Габор Вона. Партията, която казва, че се бори за националната идентичност и връщане на християнските ценности, пострада от ултраконсевративната политика на ФИДЕС. Оттогава Йобик се зае да излъска имиджа си и използва по-мека реторика преди изборите, за да привлече най-вече недоволните студенти от образователната политика на Орбан.

Вести.бг