Нов доклад на ООН представя много по-оптимистична картина за СПИН епидемията
Размерът и ходът на СПИН епидемията в глобален план дълго време са били надценявани. В действителност тя е затихвала от близо десетилетие насам, се казва в годишния доклад на Програмата на ООН за борба със СПИН (UNAIDS) от тази година, цитиран от световните агенции.
Болестта на XX век наистина остава унищожителна заплаха за човешкото здраве в най-тежко засегнатите райони на Африка, но според преразгледаните данни - най-вече за Индия - критиците, опровергавали идеята за "непрестанно разрастваща се ХИВ епидемия", до голяма степен са били прави. По последни данни 2,5 млн. души по света са се заразили с вируса на СПИН през тази година - спад с над 40% от миналогодишните изчисления. Общо инфектираните в света, които през 2006 г. бяха 40 млн., сега се оказват 32,7 млн. души. Милиони по-малко засегнати от СПИН определено е добра новина. Над 2 млн. пациенти са починали от СПИН през 2007 г., изтъкват от световната организация. Увеличил се е делът на хората, живеещи с вируса, но процентът на засегнатите от болестта леко е намалял. Въпреки това всеки ден продължават да се заразяват 6800 души, а над 5700 да умират.
2/3 от новите случаи са в африканските страни южно от Сахара - 22,5 млн. души, макар броят им да е намалял на 1,7 млн. през тази година. Регионът плаща най-тежката дан на болестта с близо 3/4 от смъртните случаи от СПИН в света.
В Азия бройката е 4,9 млн., от които инфектираните само тази година са 440 000. Най-бързо в рамките на континента нараства броят на заразените си в Индонезия, докато ХИВ-случаите във Виетнам са се увеличили над два пъти между 2000 и 2005 г.
Систематичното надвишаване на цифрите в докладите на ООН са водели съответно до погрешни финансови решения и стратегии за забавяне разпространението на епидемията.
Според критиците служители на ООН умишлено са преувеличавали размера й, за да си осигурят по-голяма финансова и политическа подкрепа в борбата срещу СПИН-а. През последното десетилетие за тази цел са харчени до 10 млрд. долара годишно.
Сред причините за нереалните данни е най-вече методология, при която данните за новозаразените се базират на национални изчисления на дела на заразените сред бременните, получаващи пренатална помощ. Като група такива жени са смятани за по-млади, урбанизирани, заможни и сексуално активни.
От години организацията рисуваше сценарии на епидемия, излизаща извън епицентъра си в Южна Африка и обхващаща фатално други страни. Само за Китай един доклад предвиждаше 10 млн. заразени до края на десетилетието.
Но изследвания, поръчани от правителствата и разчитащи на други методи за събиране на информация, редовно са достигали до много по-ниски резултати. Например тазгодишните данни за Индия показват повече от половина по-малко случаи на прихващане на ХИВ. По-малък е броят на заразените и в Нигерия, Мозамбик и Зимбабве.
Ревизията на данните обхваща не само сегашни, но и минали изчисления. Според доклад на ООН от декември 2002 г. например броят на случаите на СПИН е бил 42 млн., докато в действителност - според новия доклад, той е бил 30 млн. души.
Същото се отнася и за сираците, смъртните случаи от СПИН и пациентите, нуждаещи се от скъпоструващо лечение - фактори, които нереално са завишавали финансирането, искано за борбата срещу болестта.
90
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар