Тайландската армия, която по-рано през деня въведе военно положение в Тайланд, нареди на проправителствените и антиправителствените демонстранти да останат където са и им забрани да се придвижват, за да се предотвратят сблъсъци, предаде Ройтерс.

„Всички групи трябва да спрат да се движат от място на място“, обявиха въоръжените сили в телевизионно изявление. Антиправителственото движение отмени протестните си походи.

В центъра на Банкок войници с бронирани автомобили заеха позиции в търговския квартал, близо до хотелите и пред редакциите на вестници и радио и телевизионни станции, съобщи Франс прес.

Командването, оглавявано от ген. Прают Чан-Оча, задължи медиите да излъчват съобщенията му и въведе цензура в интерес на националната сигурност. Армията забрани на всички медии да разпространяват информации или снимков материал, които могат да навредят на сигурността. Военните наредиха на цели 10 телевизионни тв канала да спрат изцяло предаванията си, за да бъдат запазени мирът и сигурността, предаде Ройтерс.

„Армията иска от сателитните телевизионни канали да спрат излъчването си, за да не се допусне изопачаване на новини, което да създаде недоразумения“, посочиха въоръжените сили в своето изявление. Сред спрените телевизии са проопозиционният канал „БлуСкай“ и проправителствените „ЕйшаЪпдейт“ и Ю Ди Ди, които вече спряха да излъчват, предаде Франс прес.

Военното положение дава право на армията да въведе комендантски час, цензура в медиите и да забрани масовите демонстрации, да прибягва до арести и да използва оръжие в случай на безредици, а също да мобилизира гражданското население.

В съобщението на военните специално се подчертава, че не става дума за преврат, допълва агенцията. АП припомня, че тайландската армия е извършила 11 успешни преврата след края на абсолютната монархия през 1932 г. Правителствен съветник, цитиран от Франс прес, е съобщил, че временното правителство остава.

Разтурен е само правителственият Център за поддържане на мира и реда и на негово място е създаден център с подобни функции под контрола на армията, предаде ДПА. Въвеждането на военно положение става следпродължаващи вече шест месеца антиправителствени протести с искане за оставка на правителството

и ден след като изпълняващият длъжността премиер на Тайланд Ниватхамронг Бунсонгфайсан отказа да се оттегли. При протестите за половин година загинаха 28 души и 800 бяха ранени.

vesti.bg