Руският президент Владимир Путин и новият украински президент Петро Порошенко разговаряха за първи път днес в рамките на честванията на 70-годишнината от Дебаркирането на Съюзниците в Нормандия.

Очаквана, но несигурна до последния момент, срещата между Путин и Порошенко в крайна сметка се състоя на обяд в замъка в Бенувил под егидата на френския президент Франсоа Оланд и в присъствието на германския канцлер Ангела Меркел. Тя се проведе малко преди обяда, който събра световните лидери, дошли, за да отдадат почит на войниците на съюзниците, които дебаркираха на 6 юни 1944 г. на плажовете в Нормандия и поставиха началото на поражението на нацистите в Европа.

Путин и Порошенко, избран на 25 май, "си стиснаха ръцете и разговаряха съвсем нормално. Това беше нормален и сериозен разговор между двама ръководители", разказа източник от антуража на френския президент. "Между двамата започна диалог за възможни мерки за деескалация" и "характеристиките на примирието (между Киев и проруските сепаратисти) също ще бъдат обсъдени в идните дни", допълни източникът.

Тази първа среща между Путин и Порошенко, който трябва официално да встъпи в длъжност утре в Киев, е "крехък напредък" за постигане на политическо решение на кризата, каза още източникът. Той допълни, че президентът Путин имал кратък разговор и с американския си колега Барак Обама, с когото има обтегнати отношения от няколко месеца насам.

Усилията за разрешаване на кризата в Украйна, която е на ръба на гражданска война, и срещата на Путин със западните му колеги, те не се бяха срещали от анексирането на Крим от Русия през март, се проведоха паралелно с тържествата по повод годишнината от Дебаркирането. Ръководителите на САЩ, Франция и Великобритания отдадоха почит на ветераните и на френските цивилни, загинали по време на Дебаркирането и битката за Нормандия, по време на различни церемонии.

В американското гробище в Колвил президентът Обама произнесе вълнуваща реч, като говори за мъжете, които пробиха "Стената на Хитлер" и се биха, "за да променят не само хода на войната, но и хода на историята на човечеството". В емоционален момент ветераните, включително тези над 90-годишна възраст, които имат затруднения с ходенето, се изправиха, сякаш отговаряха на призива на своя командир, който дълго ги аплодира. "Когато светът ви прави цинични, спрете за секунда и помислете за тези мъже", каза Обама няколко пъти.

Франция "няма да забрави никога какво дължи на САЩ", заяви от своя страна френският президент Оланд, който беше в Колвил редом до Обама. Той поздрави 6 юни, "паметна дата в нашата история, на която нашите два народа се обединиха в една и съща битка, тази за свободата", каза той.

По-рано днес Оланд изтъкна ролята и мъченичеството на френските цивилни, 20 000 от които загиват при бомбардировките и боевете с германските войници между 6 юни и края на битката за Нормандия на 22 август 1944 г. "Днес, на 70-годишнината, бих искал почитта на нацията да достигне до всички цивилни и военни...Бих искал ролята на нормандците да бъде призната", заяви френският държавен глава на Мемориала в Каен, посветен на спомена за Втората световна война.

През целия ден близо 1800 ветерани и държавните и правителствени ръководители на двадесетина държави участваха в тържествата на плажовете в Нормандия – от Юта до Суорд. В Бейо, където се проведе церемония в памет на британските войници в присъствието на кралица Елизабет II, ветераните бяха поздравени от множеството със скандирания "Благодарим ви!" и "Браво!".

След обяда в замъка Бенувил, символично място на Съпротивата, поканените ръководители ще заминат за Уистреам за края на церемониите на плажа Суорд в присъствието на хиляда бивши бойци.

АФП