Турското ислямо-консервативно правителство провежда "по-репресивна от всякога" политика срещу тези, които оспорват властта му и защитава "безнаказаността" на неговите сили на реда, съобщи Амнести Интернешънъл в публикуван днес доклад.
"Една година след протестите в Гези позицията на правителството в областта на правото за протести изглежда по-репресивна от всякога", пише неправителствената организация. "Вместо да помисли за отворените рани през лятото на 2013 г. то продължава да прибягва към оскърбителна сила, за да отрече правото на турците да се събират мирно, продължава да опитва да потисне всеки протест и не полага никакви усилия за гарантиране на справедливост за жертвите на злоупотребите на силите на реда", допълва Амнести.
Организацията осъжда и приетите неотдавна закони за ограничаване достъпа до социалните медии и ретроградните реформи в областта на правосъдието, които още повече политизираха съдебната институция и намалиха способността й да осъжда злоупотребите на правителството и да защитава основните права".
Над 5500 души вече са обект на съдебно преследване заради участието си в протестите от юни 2013 г., сочи докладът. "Партията на справедливостта и развитието избра пътя на нетолерантността, конфликта и поляризацията. Този път, ако се потвърди, само може да засегне още повече положението с човешките права в Турция", изтъква Амнести. Организацията иска от режима да "промени поведението си спрямо тези критики".
Докладът е публикуван две седмици след първата годишнина от бунтовете в Гези, които поставиха началото на ожесточени сблъсъци между хиляди протестиращи и силите на реда. /АФП
Коментари
Анонимен
стига ни занимавахте с прости турци, българите ги мразим
антон ловеца
прост си ти льохмен
Анонимен
Имам чувството, че турците клецат цяла Европа. На европейците хем не им пука за Турция, не я искат в ЕС а постоянно за тях говорят. Като не ги искате в съюза не се занимавайте с тях.
Истината е много простичка. След като се построи летището в Истанбул, голяма част от въздушния трафик от Европа за Азия ще минава през Турция. Става въпрос за 150 000 000 души за новото летище + около 70 000 000 през другите две съществуващи летища в Истанбул. Да не говорим за карго трафика.
Вторият проблем за запада е че Турция ще е енергийния център през който ще минава поне 50% от газта и нефта.
И третия проблем е че Истанбул ще е финансовия център на Европа. Лондон и Франкфурт ще бъдат изместени.
За нас българите това ще е супер и само можем да печелим от цялата работа.
Анонимен
колкото спечелихме от тяхното робство, върнаха ни с векове назад, турска простотия
11
Един ердоган и трябва на България,да сложи ред.