През декември или януари френският гигант "Тотал" ще направи първите си опити за добив на шистов газ в Дания, съобщи "Ройтерс". Сондажите, за които обяви компанията, се очаква да продължат 3 месеца.
Община Фредериксхавн в Северна Дания даде съгласието си миналата седмица с надежда сондажите да започнат до края на лятото.
В петък от "Тотал" обясниха, че мащабът на дейностите на компанията през 2015г. зависи от тестовите резултати. Компанията също така трябва да получи разрешение, базирано на експертна оценка на потенциалното въздействие върху околната среда. Говорителка на фирмата обясни пред "Ройтерс", че "ако резултатите са положителни, през 2015г. ще проведем тестове с хидравличен фракинг".
Според сегашните условия "Тотал" може да добива газ единствено от конвеционални източници и така да събира проби, които показват дали има въглеводороди в шистови формации на 4000 метра дълбочина. Компанията притежава 80% от лиценза, а останалите 20% принадлежат на държавен фонд "Северно море".
Фракингът, който продължава да предизвиква недоверие на няколко места в Европа, е метод за добиване на шистов газ чрез впръскването на химикали, пясък и вода на голяма дълбочина. Така шистовите формции се пропукват и освобождават газ.
Природозащитници в Дания се опасяват, че процесът ще доведе до замърсяване на подпочвени води. Изчерпването на конвенционалните залежи на газ, от друга страна, кара управляващите да търсят алтернативи.
През 2013г. Дания е консумирала повече енергия, отколкото е произвела, за първи път от 1997г. Страната продължава да бъде нетен износител на нефт и газ. Въпреки това, данни на националния енергиен регулатор показват, че през миналата година добивът на нефт и газ е намалял съответно с 13% и 18%. Дания е единственият доставчик на природен газ за Швеция, а същевременно изнася газ и в Германия и Холандия.
Европейските страни остават разделени в отношението си към добиването на шистов газ. Великобритания и Полша са категорично "за" добив на шистов газ, който според тях ще намали зависимостта на Европа от Русия, а също така и цената на енергия, както вече се случи в САЩ. В другия лагер е Франция, където има забрана за използването на хидравличен фракинг.
Дневник
Коментари
Добави коментар