Светият синод на БПЦ съобщи в неделя, че българският свещеник протоиерей Кирил Попов отново получи международно признание.

На тържествена церемония в Ермитажа в Санкт Петербург бяха връчени наградите на отличените участници във Втория международен конкурс за композитори "Св. Роман Сладкопевец". Сред наградените е българският свещеник протоиерей Кирил Попов – единствен от всички лауреати отличен с две награди за едно и също произведение. За "Химн на преподобни Сергий Радонежски" на отец Кирил Попов му бяха присъдени трета награда (при първа неприсъдена) в номинация № 4 (за тържествен химн а капела (a`cappella) в чест на преподобни Сергий Радонежски) и Специалната награда на Св. Троицко-Сергиевата Лавра. Пресслужбата на Синода на БПЦ припомня, че на 19 юни, в деня на навършване на пет години от създаването през 2009 г. на Фестивала "Академия за православна музика" и начало на Дните на преподобни Сергий Радонежски в Москва и околността, песнопението на отец Кирил Попов открива концертите с определени творби на лауреати от конкурса. Голяма привилегия и допълнителна висока оценка за автора, българската композиторска школа, Църквата и страната ни е включването на творбата му в единствения концерт в храма "Христос Спасител" в Москва, в който участват елитни състави като Държавния симфоничен оркестър "Нова Русия" с художествен ръководител и главен диригент Юрий Башмет, хорът на Михайловския театър с диригент Владимир Столповски, хорът към театъра за опера и балет на Санкт Петербургската консерватория с диригент Юрий Ткаченко и хорът към Филхармоничното общество на Санкт Петербург с диригент Юлия Хуторецка. Концертното изпълнение и участието в репертоара на състави на световно музикантско равнище е изключителна рядкост за български композитор, което за автора - отец Кирил - е само по себе си допълнително високо отличие и изключително признание.

Това е поредната награда на отец Кирил на композиторски конкурси. През 2012 г. той е награден за песнопението "Приидите поклонимся - Псалом 103" на Първия конкурс за композитори на духовна музика "Св. Роман Сладкопевец". На провеждащия се през 90-те години у нас конкурс за нови църковни песнопения той печели награди на четирите поредни издания, като през 1997 и 1999 г. е удостоен с награди от Съюза на българските композитори. Негови композиции се изпълняват от църковни и светски хорове у нас и в чужбина.

Конкурсът за композитори на духовна музика "Св. Роман Сладкопевец" се провежда в рамките на Международния фестивал "Академия за православна музика" – просветителски проект, създаден по инициатива на блаженопочиналия патриарх Алексий ІІ, с цел да върне на хората загубеното духовно наследство и да ги въвежда в света на православната музика. Фестивалът има за цел да възроди историческите традиции на православната музика и е насочен към различни групи участници – професионални музиканти, певци, широка публика. За петте си години на съществуване фестивалът "Академия за православна музика" дава сцена на близо 2000 участника от над 30 страни: Русия, Беларус, Украйна, Армения, Грузия, Литва, САЩ, България, Англия, Швейцария, Германия, Швеция, Финландия, Дания, Франция, Италия, Гърция, Румъния, Унгария, Сърбия, Хърватия, Чехия, Полша, Естония, Латвия, Литва, Саудитска Арабия, Япония, Южна Корея.

Учредител на фестивала и на конкурса за композитори е Министерството на културата на Руската федерация със съдействието на администрацията на Президентството на Руската федерация и с благословението на Негово Светейшество Московския и на цяла Русия патриарх Кирил. Основната цел на конкурса е популяризирането и възраждането на академичната духовна музика, създаване на интерес у съвременните композитори и слушателите към нея, изявяване, подкрепа и съдействие за реализацията на талантливи автори, разпространение и пропаганда на новата академична духовна музика. Авторитетът на конкурса се поддържа от присъствието на изключителни професионалисти и личности. Негови попечители са София Губайдулина, Гия Канчели и Арво Пярт, негови експерти са творци в различни стилове – като Алексей Рибников, протодякон Александър Кедров, монахиня Иулиания (Денисова), Андрей Петренко (главен хормайстор на Мариинския театър), Анатолий Гринденко (художествен ръководител на хора "Древноруски разпев") и др., а в международното жури участват изявени творци като Владимир Мартинов, Александър Кнайфел, Андрей Микита, Дивна Любоевич (Сърбия), протоиерей Михайл Негеревич (Полша) и иеромонах Филип (Неседов). Оценяването е анонимно и независимо от останалите членове на журито, което го поставя по регламент и обективност на оценката редом до най-авторитетните музикантски състезания в света. Второто издание на композиторския конкурс е посветено на 700-годишнината от рождението на преп. Сергий Радонежски (1314-1392), основател на Св. Троицко-Сергиевата Лавра, и се организира този път и съвместно с Православния богословски институт "Св. Сергий" в Париж с благословението на Руския патриарх Кирил. Конкурсът носи името на св. Роман Сладкопевец (VІ в.), който е смятан за един от най-забележителните създатели на църковни песнопения, получил таланта си след горещи молитви към св. Богородица.

Отец Кирил Попов, който е специализирал в диригентския клас при Московската духовна академия на територията на Св. Троицко-Сергиевата Лавра, е насочил част от наградата си за дарение на Лаврата, където се покоят мощите на преп. Сергий Радонежски. С молитви отправени към Бога и св. Сергий за достойна прослава, с любов и почит към преподобния отец и усещане за неговата подкрепа, отец Кирил създава своя химн. Неговото песнопение е високо оценено заради органичната сплав на композиторско майсторство, спазване на църковнопевческия стил, на симбиоза между богослужебен текст, музикална изразителност и духовно посвещение, на тържественост и молитвеност, представени в звуци.

Предстои Трети композиторски конкурс "Св. Роман Сладкопевец", чиито условия са вече анонсирани – той ще бъде посветен на св. благоверни Петър и Феврония Муромски Чудотворци, руски православни светии от ХІІІ в., покровители на брака и семейството, в деня 8 юли – официален празник в Русия на семейството, любовта и верността и ще бъде финализиран през 2016 година, съобщават от пресслужбата на Синода на БПЦ. /БГНЕС