Незабавно да започне процедура за влизане на България в механизма ЕРМ II, който е първа стъпка към присъединяване към еврозоната. За това са се разбрали участниците в консулатциите при президента по финансовото състояние на страната, съобщи след края им държавният глава Росен Плевнелиев.

ЕРМ е известен като "чакалнята" за влизане в еврозоната, където всяка страна кандидат стои поне две години, при което се наблюдават основните й показатели като инфлация, дълг и др., за които ЕЦБ има определени изисквания. На практика обаче решението една или друга страна да се присъедини към общия валутен съюз е политическо и няма формални критерии за това.

България беше поставила влизането си в еврозоната за приоритет номер едно на външната си политика при правителството на ГЕРБ. Тогавашният министър на финансите Симеон Дянков очакваше това да се случи до края на мандата на правителството, който изтече през 2013 г. Година по-рано обаче правителството изостави този приоритет заради кризата в самата еврозона.

През юни, когато Литва беше поканена за член на еврозоната от януари 2015 г., Европейската комисия нареди България сред страните, които не изпълняват критериите за това. По-късно от Министерството на финансите посочиха, че страната изпълнява всички критерии - за дефицита, инфлацията, равнището на държавния дял като дял от БВП.

През октомври миналата година финансовият министър Петър Чобанов обяви, че България ще влезе в еврозоната, когато му дойде времето.

По време на консултациите консенсус е бил постигнат и за това, че влоговете в КТБ ще бъдат гарантирани според сега действащото законодателство - тоест до 100 хил. евро, а няма да се поемат от в цял обем от данъкоплатците както предлагаше БНБ чрез внасянето в парламента на нов закон за КТБ.

Цялата мощ на държавата ще бъде насочена към това престъпните действия в случая с КТБ да бъдат наказани с цялата строгост на закона, обяви още Плевнелиев.

По думите му прокуратурата и другите правораздавателни органи ще действат категорично, за да се разкрият всички свързани лица и офшорни компании, на които КТБ е отпускала кредити в разрез с регулациите.

Предстои да се извърши международен одит на КТБ, на активите купени с отпуснатите кредити и възстановяване на задълженията към бюджета и Фонда за гарантиране на влоговете.

БНБ пък ще поиска проверка от Европейския банков орган за оценка ефективността на надзора върху банките в България. Ще се предвиди и законова инициатива за подобрява ефективността на банковия надзор и ясно носене на отговорност, се разбра още след консултациите.

dnevnik.bg