Президентът на САЩ Барак Обама и Управлението за храни и лекарства към неговата администрация одобриха молба на Либерия да ѝ изпратят мостри от експериментално лекарство срещу вируса ебола, предаде Ройтерс.

Лекарството ще бъде доставено още тази седмица и ще бъдат използвано за лекуване на доктори, заразени от вируса.

Генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Маргарет Чан също е разрешила доставянето на дози от експерименталното лекарство на Либерия.

Вчера СЗО обсъди дали неодобрени официално лекарства може да бъдат използвани срещу опасното заболяване. Заключенията от дебатите ще бъдат представени днес.

Броят на починалите от най-тежката досега епидемия от болестта вече надхвърли 1000, съобщи СЗО.Още 52 души са починали през трите дни до 9 август в три западноафрикански държави – 29 в Либерия, 17 в Сиера Леоне и шестима в Гвинея. С това общият брой на жертвите на епидемията в региона е достигнал 1013.

Регистрираните случаи на заразени хора са общо 1848.

Най-много хора са починали до момента от ебола в Гвинея, където епидемията започна през декември миналата година – 373, посочва ИТАР-ТАСС. В съседните Либерия и Сиера Леоне болестта е отнела съответно 323 и 315 живота.

Броят на починалите в най-многолюдната страна в Африка, Нигерия, остава непроменен – двама.

Осем китайски здравни работници са оставени под карантина в Сиера Леоне, след като са лекували болни от ебола пациенти, предаде Франс прес, като се позова на китайския посланик в африканската страна.

Става дума за шест лекари и една медицинска сестра от китайско-сиералеонската болница в Фрийтаун, и за един лекар в държавна болница в западно предградие на столицата на Сиера Леоне.

Същевременно заради Ебола Кот д'Ивоар, където няма регистрирани случаи на зараза, обяви, че отменя полетите си до засегнатите африкански страни, сред които нейните две съседки Либерия и Гвинея. 

Вести.бг