Терористичната атака през 2012 г. на летището в Сарафово е поредното доказателство за мащабите на явлението, свързано с набирането на чуждестранни бойци за извършването на терористични актове.
Това заяви президентът Росен Плевнелиев на заседанието на Съвета за сигурност на ООН в Ню Йорк, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Росен Плевнелиев подчерта, че международният тероризъм не признава граници и нито една страна не е застрахована срещу терористично нападение. Чуждестранните терористични бойци представляват сериозна заплаха не само за страните, чиито граждани са, но и за регионалната и глобална сигурност. Необходимо е обединяване на усилията на международната общност за решителни действия в борбата с феномена "чуждестранни терористични бойци", подчерта още президентът.
"Различните религиозни общности в България живеят в мир и разбирателство. Тяхната позиция беше категорична и единна по отношение на хората, присъединяващи се към терористични организации. Доказателство за това е приетата от Главното мюфтийство в България декларация, подкрепена и от Националния съвет на религиозните общности", заяви Плевнелиев.
Росен Плевнелиев участва в заседание на Съвета за сигурност на ООН на най-високо равнище, председателствано от президента на САЩ Барак Обама. На заседанието единодушно беше приета резолюция, осъждаща масовото нарушаване на човешките права от терористични организации в Ирак и Сирия като "Ислямска държава". Резолюцията предвижда приемането на законодателни мерки от държавите членки на ООН срещу присъединяването на техни граждани към терористични организации. Съавтори на резолюцията са 104 страни, сред които и България. Поради особения характер на заседанието, в него участваха и държави не-членки на Съвета за сигурност.
Участието на президента в заседанието на Съвета за сигурност е израз на подкрепата на България, като част от широката международна коалиция срещу тероризма. Страната ни оказва пълна политическа подкрепа и съдействие според възможностите си. /БГНЕС
Коментари
Анонимен
Не само международният тероризъм е заплаха за България! Какво ще стане, ако американците нападнат страните органицатори на тероризма и от базите разположени в България? Те няма ли да са по-голямата заплаха за нас? А какво да кажем, че държавният глава, без време щеше да ни въвлече във война с руснаците, за да угоди на американците? Колко американски бази има разположени в България и защо народът не е информиран за това, а тихом - мълком се подписват споразумения и се подаряват териториите ни за американските бази. АМЕРИКАНЦИТЕ НИ РАЗОРЪЖИХА, УНИЩОЖАВАЙКИ АРМИЯТА И ТЕХНИКАТА, СЪБУХА НИ ГАЩИТЕ, СЕГА ОСТАВА ДА НИ НАГЛАСЯТ, ЧЕ ДА ГИ ЗАПОМНИМ, ДОКАТО СМЕ ЖИВИ!
ГОСПОДИН ПРЕЗИДЕНТ,БЪДЕТЕ ТАКЪВ НА ЦЕЛИЯ БЪЛГАРСКИ НАРОД И ОТСТОЯВАЙТЕ ИНТЕРЕСИТЕ НИ И СЪХРАНЕТЕ ДЪРЖАВАТА!