Американският президент Барак Обама заминава за Азия на осемдневна обиколка в Китай, Мианмар и Австралия, а централно място в нея ще заемат често обтегнатите отношения на Вашингтон с Китай.
Визитата в Китай ще бъде доминирана от срещата на Обама с китайския президент Си Цзинпин в Пекин, където Белият дом очаква "откровени и задълбочени разговори". Отношенията между двете суперсили, които американският държавен секретар Джон Кери определи като "най-важните" в днешния свят, бяха помрачени от напрежението заради Южнокитайско море, кибершпионажа и проблемите с човешките права.
В Мианмар Обама ще се срещне с президента Тхейн Сейн и с лидерката на опозицията Аун Сан Су Чжи. Вашингтон се стреми да нормализира отношенията си с Мианмар след реформите там, като отмени голяма част от американските санкции върху военната хунта. Но Су Чжи предупреди тази седмица, че ритъмът на промените се забавя и понякога САЩ са твърде оптимистични за процеса на реформи. Белият дом съобщи, че остава ангажиран с демократичните реформи в Мианмар.
Сблъсъците в Украйна може също да са във фокуса на вниманието и Обама може да се срещне с руския си колега Владимир Путин, за да обсъдят въпроса. Не са насрочени официални срещи между двамата, но нито една от двете страни не изключи възможността за неофициални разговори. За последен път двамата лидери се срещнаха лице в лице в началото на юни във Франция.
Северна Корея също може да е в дневния ред след освобождаването на двама американци от комунистическата страна вчера, което Обама нарече "чудесно".
Обиколката идва след трудна седмица за американския президент, когато партията му получи силен удар на изборите в средата на мандата, а републиканците установиха контрол над Сената. Обама ще трябва да убеди международните партньори, че все още може да заяви присъствието си у дома във връзка с управлението на външните отношения в последните си две години в Белия дом.
Американският президент ще трябва също така да убеди азиатските си партньори, че смята да ребалансира дипломатическите отношения в региона, стълб във външната му политика, на фона на кризите в Ирак, Сирия и Украйна. Той ще присъства на серия от срещи на върха, включително на АПЕК в Пекин, на АСЕАН в Найпидо и на Г-20 в Бризбейн и ще се срещне с редица световни лидери. /АФП
Коментари
Добави коментар