Хиляди руснаци се включват в траурно ществие в памет на Немцов Антикризисната акция "Пролет", която трябваше да проведе днес руската опозиция, бе преформатирана в траурно шествие в памет на убития в центъра на Москва лидер Борис Немцов.
Заявката е за около 50 000 участници, но е възможно броят им да бъде и два пъти по-голям след шока от разстрела под стените на Кремъл, който почти единодушно се възприема като политическо убийство.
Събирането за акцията започва в 14 часа, а шествието тръгва в 15 часа местно време по трасе, дълго около 2 км. Част от него преминава по моста, на който загина Немцов, за да могат хората да положат цветя.
Панихида в негова памет ще има във вторник, 3 март, в Центъра "Сахаров" в Москва. Засега са противоречиви данните къде ще бъде погребан политикът, като най-често се твърди, че това ще стане в тесен семеен кръг на Троекуровското гробище, едно от най-престижните в руската столица.
Московското кметство и организаторите се договориха за компромис за днешното шествие, тъй като по закон за публични прояви се иска разрешение между 15 и 10 дни преди провеждането им. Не се съобщава какъв е този компромис, но най-вероятно става дума за разрешение за траурно събитие, което няма да бъде политическа акция.
Организаторите заявяват на специалния сайт във "Фейсбук", че "не изключваме полицията да не допусне на марша плакати и транспаранти с политическо и протестно съдържание, но сме решени с всички средства да защитаваме от незаконни посегателства свободата на изказване на участниците".
За пристигащите се уточнява, че основните знамена ще бъдат тези на Русия, но няма ограничения да се носят и други с молба на тях да бъдат привързани траурни ленти. Както е обичайно през последните години, на подстъпите към сборния пункт се монтират арки-детектори, през които преминават всички. Поради това е препоръчано да не се носят бутилки с течности, раници, големи чанти, както и дървени и метални пръти за знамена и плакати.
Преди седмица кметството отказа на опозицията неделното шествие в центъра, защото "ще наруши работата на градската инфраструктура и правата на гражданите, които не участват в него".
В Русия се съвземат от шока след разстрела и продължава обсъждането кой може да има интерес от него. Държавната пропаганда прокарва версията, че това е дело на самата опозиция и нейните западни покровители, опитващи се да припишат всичко на президента Владимир Путин. В по-професионалните медии се въздържат от прибързани версии, а либералните остро критикуват атмосферата на омраза към несъгласните с властта и търсенето на вътрешни врагове, изграждане от месеци насам с мощна кампания от държавните медии.
Гари Каспаров, който преди време напусна страната и твърди, че вече не вярва в безкръван смяна на режима, написа в профила си в "Туитър": Съобщават, че полицията обискира дома на Немцов. Враговете на Путин винаги са жертви, а неговите жертви винаги са заподозрени".
Дневник
Коментари
ХАХАХА
Путлер: шубето - голям страх!
bobo
Турчин. Трай.
jivko
В Русия УБИВАТ отделни опоненти на КРЕМЪЛ.
Но народа е добре като цяло...
НО В БЪЛГАРИЯ СЕ УБИВА ЦЯЛ НАРОД ОТ - ПСЕВДО политиците.
И БЪЛГАРИТЕ МЪЛЧАТ ВСЕ ОЩЕ !!! КАКВИ СТЕ СЕ РОДИЛИ БЕ НЕЩАСТНИЦИ !!! СРАМ ЗА БЪЛГАРИЯ !!!