Д-р Илко Семерджиев, бивш здравен министър, смята, че въвеждането на три пакета в здравеопазването - базов, допълнителен и спешен, би задълбочило проблемите.
"Това е лошо планиране. Изход винаги има, но трябва разум и воля за действие. Отдалечаваме се от разума. Ефектите не само ще продължат, а и ще се задълбочат", заяви той по Нова тв, като изтъкна, че това ще създаде листи на чакащи пациенти и ще доведе със себе си намален достъп до медицинска помощ и в същото време оскъпяване на медицинската помощ.
Той поясни, че когато имаме универсален достъп до здравни услуги, тогава в реално време може да получим медицинска помощ. Когато обаче се появи листа на чакащите, може да ни се наложи да чакаме 2-3 месеца, което пък би ни подтикнало да си платим, за да сме по-напред в списъка.
"Безумна е идеята да се плащат толкова пари за връщане на здравни права. За данъците задната дата е 5 години, няма как за здравните осигуровки да е 15 години", заяви на свой ред вицепрезидентът на КНСБ д-р Иван Кокалов по повод предложението на министър Петър Москов за здравното осигуряване. Според Кокалов достъпът за хора, които не плащат, трябва да бъде доста солиден, но идеята за 15 години назад няма как да стане.
От своя страна д-р Десислава Кателиева от Националната асоциация на работещите в Спешна помощ изтъкна, че спешната помощ изнемогва.
"Ние се превърнахме в един буфер. При нас идват всички, които не са осигурени, и всички, които искат да си спестят пари. През 2013 г. всеки трети българин се е преглеждал в спешното. Няма как всеки от тях да е бил спешен случай. Трябва да се въведе ред, защото не смогваме и вече не сме истинска спешна помощ", заяви тя, като допълни, че все пак има светлина в тунела и това е концепцията за развитие на спешната помощ, която ще постави рамки.
Според д-р Кокалов причината за голямата натовареност в спешната помощ е фактът, че има много неосигурени.
"Малцинствените групи товарят спешната помощ, тъй като те не са осигурени и единствената им възможност да бъдат прегледани е да извикат спешен екип", поясни той.
Според д-р Семерджиев допълнителен проблем се явява фактът, че държавата опитва да сложи ръка върху касата с парите.
"Държавата одържавява парите на нас, данъкоплатците, намесвайки се в Здравната каса. Тя си присвоява обществения ресурс, който е събран в НЗОК. Държавата не само е безотговорна, тя прибира и ресурс, който не й се полага", заяви бившият министър. /БГНЕС
Коментари
Анонимен
Господа, не се чудете!Порите изтичат като вода в пясък, защото ръководствата на болниците са корумпирани.Крадат повече, отколкото трябва. Аме не става въпрос за обикновените лекари. Те са си на заплата.Ако могат да изкопчат някой лев от болните, не са замислят. Питайте всеки, който е лежал в болница, кой лекар какво тарифа има.Болните знаят. Само властта не знае.То е същото като училищата. И там много се краде. И това всички го знаят.С тия делегирани бюджети, директорите забогатяха.Образуваха си тричленка от директор, зам. директор и гл. счетоводител и там става каквото става.Ама много пари се отклоняват. Учителите знаят, но няма доказателства. Документално всичко е наред. Пък и знаят, че нищо няма да могат да направят и си траят, говорят помежду си и толково. Например в едно училище от 5-6 години една и съща фирма прави ремонтите и то какви, за много пари. И сега същият фирмаджия пак се навърта. Нямат търпение за излязат във ваканция и да започнат.Ами с проект "Успех"?Там е другата далавера. Какво става с парите за материали на учениците? Такива никога не се закупуват, пък не съм чул де връщат пари, защото са неусвоени. Ето, в такава държава живеем. Където пипнеш, навсякъде е гнило.Болно, тъжно,отвратително и непоправимо.