Марош Шефчович, зам.-председател на Европейската комисия (ЕК) за енергийния съюз, е уверил премиера Бойко Борисов, че газовият интерконектор между България и Гърция ще бъде финансиран с европейски средства, съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.
"Интерконекторът България-Гърция, мисля, че ще успеем да го направим с европейски пари. Имам уверението на Шефчович и на всички колеги, че ще бъде финансиран от ЕК", заяви Борисов и добави, че в четвъртък "Булгартрансгаз" е завършил процедурата с Румъния и започва строителството на нов интерконектор, който ще може да подава газ и в двете посоки в количества до над 30 млрд. куб. метра.
Министър-председателят е на посещение в Брюксел, където се проведе заседание на Европейския съвет.
По-рано днес по време на парламентарния контрол министърът на енергетиката Теменужка Петкова обяви, че България ще поиска 1.4 млрд. евро по плана "Юнкер" за изграждането на няколко енергийни проекта, включително газови връзки със съседни държави.
Борисов коментира, че до момента няма писмен документ за прекратяване на проекта "Южен поток".
"Турски поток" не е така лесно да стане, както се говори. Докато един газов хъб – газът може да идва от Русия, може да идва от интерконектора от Гърция, азерски газ, от Румъния, от нашите находища в Черно море. Абсолютно е логично. И ако дойдат големи световни компании, които да инвестират в този хъб, като разширим Чиренското хранилище, имаме и много добра газопреносна система с нови компресори, които тези дни ще ги пускаме в експлоатация ", каза премиерът.
Борисов увери, че държавните договори ще се обявяват пред Европейската комисия, а между частните компании – до нивото на търговската тайна, и ще има контрол от страна на ЕК при запазване на търговската тайна в договорите.
Попитан за проблемите в България около подобни договори, като случаят с преговорите за "Южен поток", Борисов отбеляза, че България си е била виновна сама.
"Тези обществени поръчки, които проведоха по "Южен поток", нямаше как да минат в Европа. Ако бяха проведени правилно и прозрачно, "Южен поток" нямаше да изпадне в такова състояние."
Има възможност страната ни да участва в инвестиционния фонд с неусвоените европейски средства, соъбщи Борисов.
По повод постигнатото снощи съгласие икономическите санкции срещу Русия да отпаднат едва когато е налице пълно прилагане на споразумението от Минск, Бойко Борисов коментира: Рабира се, не сме доволни от това, че продължава конфликтът и санкциите ще продължат до момента, до който вече няма жертви и се оттеглят и двете страни така, както е подписано споразумението.
На въпрос относно КТБ Борисов напомни, че месеци наред няма синдик. "Когато няма синдик в една банка, няма кой да управлява, няма кой да стопанисва. Квесторите изпратиха едно писмо, че не са извършени разпоредителни сделки, но в същото време всеки ден чуваме за нови собственици на имущество на КТБ. В същото време държавата в наше лице е изплатила над 3,5 млрд. на вложителите в КТБ, а се оказва, че държавата, която по тази причина би трябвало да се овъзмездява първа от собствеността на КТБ, изобщо е заобиколена", каза Борисов.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар