От 1 април приемът в болница или напускането на лечебно заведение ще става само след представяне на документ за самоличност.

От началото на месеца хоспитализациите и дехоспитализациите на всички здравноосигурени граждани ще се вписват в единна регистрационна система, съобщава Националната здравноосигрителна каса (НЗОК). Ако са извършени медицински дейности за пациенти, за които няма записи в регистрационната система, болниците няма да получат заплащане от касата.

Приемът в лечебно заведение ще става след представяне на янкой от следните документи: лична карта; временни удостоверения, издадени от МВР, при загуба на лична карта; паспорт; моряшки паспорт; удостоверение за пребиваване на граждани на Европейския съюз; карта за постоянно пребиваващ в Република България чужденец; разрешение за (постоянно) пребиваване; личен документ от стария тип (зелен паспорт);

Новородените и децата под 14-годишна възраст ще се приемат в болница с документ на техния придружител или настойник, като данните ще се вписват ръчно в регистрационната система.

Системата ще обработи данните от личния документ и ще регистрира хоспитализацията, като едновременно ще изпрати информация за това в централното управление на НЗОК и ще провери дали документът е валиден. Системата ще действа по същия начин и при изписване на пациентите.

От здравната каса уверяват, че цялата процедура ще отнема не повече от няколко секунди, а новата система ще позволи прозрачност и повишен контрол върху целесъобразното използване на средствата от здравните вноски на всеки гражданин.

dnevnik.bg