Люксембург обяви, че ще участва със сумата от 80 милиарда евро във Европейския фонд за стратегически инвестиции, които предстои да бъде официално създаден като ключов елемент от Инвестиционния план за Европа на председателя на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер.

Люксембург е петата страна, която обявява, че ще подкрепи финансово "Плана Юнкер" след Германия, Франция, Испания и Италия. Германия, Италия и Франция ще участват с по 8 милиарда евро, Испания – с 1.5 милиарда.

За да бъде официално създаден и за да започне да функционира съответното законодателство за него, предложено от Европейската комисия (ЕК), трябва да бъде приет както от Съвета на ЕС, така и от Европейския парламент.

На 10-и март финансовите министри на държавите членки на ЕС приеха предложението на Европейската комисия за регламент за създаването на Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ). По-късно през този месец предстои Европейският парламент също да гласува по предложението. Преговорите относно законопроекта и гласуването по план ще приключат през юни.

Според плановете на Еврокомисията, първите малки и средни предприятия и инфраструктурни проекти, които ще могат да получат предварително финансиране от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), ще станат ясни през лятото на 2015 г.

Преди месец на форум пред представители на бизнеса и на страните членки от ЕС председателят на ЕК и бивш министър-председател на Люкембург заяви, че е доволен от прогреса по Инвестиционния план и призова за повече участие от страна на националните лидери на страните членки:

"На онези държави членки, които смятат, че планът не е достатъчен, бих казал: погледнете в собствените си джобове и преценете с какво може и вие да допринесете. Това е начинът, по който Планът ще проработи по-най-добър начин", заяви Юнкер. 

dnevnik.bg