Методиката, по която д-р Петър Москов възнамерява да се финансират болниците няма да доведе до реформи. Има елит в медицината, който живее много добре в досегашния модел.

Това заяви пред Нова телевизия д-р Дечо Дечев, уволненият наскоро от министър Москов директор на болницата "Св. Иван Рилски".

Моделът, който ти позволява да бъдеш шеф на болница, да си преподавател в медицински университет. Няколко дни през седмицата да посещаваш други болници, където да си клиницист. Това е начин, при който ти се позволява да практикуваш няколко дейности – нещо, което го няма никъде по света. Според мен това, което казвам за тази методика може да бъде само от полза за д-р Москов, заяви д-р Дечев. Той подчерта, че само преди месеци Москов го е преназначил с 3-годишен договор. Дразнителят са мои твърдения относно методиката за начина, по който ще се заплащат болничните услуги, смята д-р Дечев.

Човекът реформатор, който да направи реформата в здравеопазването, трябва да притежава част от качествата на д-р Петър Москов. Тези, които ще го възпират в действията му, в момента го ласкаят. А това е групичката от хора, които ще направят всичко възможно да остане сегашният модел.

Той описа и схемата - за да заплаща НЗОК болничните услуги – става по правила описани в методиката. Тя стъпва като база на данни от 2014 г. На всички, които са били участници на пазара през 2014 г. сега им се намалява финансирането с 8%. Взима се база, която не е анализирана и не се знае как е формирана. През 2014 г. бившето ръководство на Касата умишлено криеше данните. В края на годината излезе, че този преразход над 100 млн. лв. е отишъл в някои определени болници и то при ръст на процентите между 30 и 600%. Може да имаш ръст 5 до 15%, смята д-р Дечев, но не и в такива размери.

Една огромна група от частни новопоявили се болници са с огромни разходи за 2014 г. Когато не сме обяснили този ръст дали се дължи на реална, или на отчетена дейност, ние нямаме право да стъпваме на този модел, защото така се узаконяват кражбите в Касата, подчерта бившият ръководител на болничното заведение.

Миналата година, болните, които са се обърнали към касата за болнично лечение са с 200 000 повече в сравнение с 2013 г. Д-р Дечев посочи и три пункта, по които методиката не е добра. Първо – намаляването финансирането на болниците по този начин неминуемо означава, че българите ще получат медицина с по-лошо качество. Ограничен ще е достъпът на граждани, право което те има по конституция да отидат да получат лечение в болници, сега ще губят, защото на 20 число болниците няма да могат да го приемат. Този модел, тази методика, ще доведе до това . Третата точка – тази методика заличава следите от едно голямо източване на НЗОК. Не може да има 2012 – 2014 г. увеличаване със стотици хиляди. Ръст на медикаментите е над 100 млн. лв. Това идва от липсата на какъвто и да е контрол и от листата на каквато и да е роля НЗОК. И се учудвам, че това се приема от човек, който твърди, че е реформатор, че аз съм срещу него, заяви д-р Дечев.

Той подчерта още, че и четците могат да  четат освен оригинали на личи карти и копия. Така че който е лъгал касата, може и сега да го прави.

Има реален риск да се направи така, че снабдяването на болниците с лекарства да става само от определени фирми. Има идеи да се извърши прикрита приватизация, чрез обединение на тези болници, коментира д-р Дечев.

За успеха на болницата "Св. Иван Рилски" да работи на печалба той посочи, че това е било благодарение на работата в последните 6 години. За да постигнеш нещо, трябва да направиш един екип. Аз успях за тези 6 години да убедя всички, че по линия на прозрачността е възможно хората да печелят, каза уволненият ръководител. / БГНЕС