Началникът на клиниката по дерматология във Военномедицинска академия (ВМА) проф. Мирослава Кадурина вече също е обвиняема заради скандала с източването на държавната болница от ръководеното от нея частно дружество "Дерма прим", съобщиха в понеделник от Военноокръжна прокуратура – София. Разкритията за ощетяващата ВМА схема станаха публично достояние през март, след което на бившия директор на ВМА ген. Стоян Тонев напусна парламента, където бе депутат от ГЕРБ, и му бяха повдигнати обвинения за умишлена безстопанственост и сключване на неизгодни договори.

В периода 29 ноември 2004 година -10 септември 2014 година проф. Кадурина е превишила правата си, като деянието е извършено с цел да набави имотна облага за себе си и за "Дерма прим", посочват от прокуратурата. В качеството си на длъжностно лице във ВМА, проф. Кадурина е предоставила на "Дерма прим" ползването на шест медицински апарата, собственост на ВМА свободно и неограничено във времето.

Също така е предоставила на същото дружество, без правно основание и безвъзмездно, ползването на пет апарата, собственост на ВМА, на обща стойност 671 403 лева.

Възлагала е на служители на Клиниката по дерматология и венерология в работното им време, наред с изпълнението на задълженията им по трудово правоотношение с ВМА, да извършват и процедури на пациенти на "Дерма прим" с апаратура, собственост на ВМА. За тези процедури пациентите са заплащали възнаграждение на търговското дружество, а не на ВМА.

"От престъплението са настъпили значителни неимуществени вредни последици за Военномедицинска академия. "Дерма прим" е осъществявало конкурентна търговска дейност, неразграничима от дейността на Клиниката по дерматология и венерология при ВМА, като дружеството е ползвало материални и кадрови ресурси на ВМА за медицински услуги, които са били заплащани на дружеството", допълват от прокуратурата.

Настъпили са и значителни имуществени вреди за ВМА, която е заплатила 45 289.68 лева за абонаментната поддръжка за периода 1 ноември 2007 година – 10 септември 2014 година на лазерна хирургична система, която в този период не е била ползвана за нуждите на ВМА, но е ползвана без основание от "Дерма прим".

Болницата е платила и 58 692 лева за абонаментна поддръжка в периода от 18 февруари 2014 г. до 10 септември 2014 г. и консумативи на стойност 13 190 лева за периода 1 януари 2012 - 31 декември 2013 г. на лазерна система, както и стойността на абонаментната поддръжка и консумативите, изразходвани при медицински услуги на пациенти на "Дерма прим". Прегледите са извършвани от служители на ВМА с апаратура на ВМА и са платени на частната клиника от пациентите.

На Кадурина е наложена парична гаранция от 10 000 лева.

Неизгодният договор на ВМА с частната клиника по дерматология обаче се оказа само част от поредица ощетяващи ведомствената болница договори и нагласени обществени поръчки, описани в няколко одита на Министерството на отбраната от 2008 г. насам, за които Mediapool писа.

Сред тях са приютяването на десетия етаж на ВМА на частната болница "Гръбначен център", която дублира дейността на държавната болница в нарушение на закона и ощетяващия ВМА договор с с медико-диагностична лаборатория за образна диагностика "Астра", за които обаче обвинения все още няма.

mediapool.bg