Астрономи измериха разстоянието между Земята и най-отдалечената и следователно най-старата наблюдавана досега галактика, датираща от 670 млн. години след Големия взрив преди 13.8 млрд. години.
Наблюденията на тази галактика, наречена EGS-zs8-1, бяха публикувани в американското научно списание "Астрофизикъл Джърнъл Летърс". Тя бе първоначално засечена заради своите ярки цветове от космическите телескопи "Хъбъл" и "Спицър". Това е един от най-ярките и най-масивни небесни обекти от този период на "ранното детство" на Вселената, подчертават астрономите. Нейното наблюдение и измерването на разстоянието до Земята станаха възможни благодарение на сравнително нов инструмент на телескопа "Keck I" в Хавай, наречен MOSFIRE, който позволява на астрономите да изучават няколко галактики едновременно. Досега учените можеха да измерват разстоянието между Земята и само шепа галактики от този период.
"Едно от най-зрелищните открития на "Хъбъл" и "Спицър" през последните години е неочаквано големият брой от тези много ярки галактики в началото на Вселената, близо до периода, в който са се сформирали първите галактики", казва професорът по астрономия и астрофизика в Калифорнийския университет в Санта Крус Гърт Илинуорт, който е съавтор на публикацията. Определянето на състава и свойствата на тези галактики, разположени на най-отдалечени разстояния, е основна цел на астрономията през следващото десетилетие. /АФП
Коментари
павел ангелов-пулиев
какво ще каже науката, ако се открие мъглявина на 14 милиарда светл. години или на възраст около 0,0 години? Какво ще стане с теорията за ГОЛЕМИЯ ВЗРИВ ?