Собственикът на ТВ7 - кипърската офшорка "Краун медиа", дължи 260 млн. лв. на фалиралата КТБ, отпускани от юли 2009 г. до февруари на 2014 г. чрез дружеството Технологичен център "Институт по микроелектроника" (ТЦ-ИМE АД). Кредитът не е обслужван, не се обслужва и сега. Това съобщи по време на заседанието на Министерския съвет финансовият министър Владислав Горанов, се вижда от стенограмата от заседанието, разпространена от правителствената пресслужба.

Той опроверга твърденията на медиата, че дължи по-малко от 5 млн. лв. на фалиралата банка и че опитите за отнемане на заложеното й имущество са посегателство срещу свободата на словото. По думите му телевизията "се опитва да внуши, че спрямо нея се извършва репресия".

Финансовият министър информира колегите си, че ръководството на ТЦ-ИМE е изпратило днес писмо до премиера, главния прокурор и фонда за гарантиране на влоговете, с искане за съдействие компанията да си събере 288 млн. лв. от ТВ7, защото също дължи на банката 160 млн. лв. 

По думите му ТВ7 е само един от примерите за косвено финансиране за сметка на необезпечени кредити от КТБ като прекият и непрекият ефект е около 300 млн. лв., излезли от банката.

Горанов казва, че освен телевизията има много други  подобни примери, "за да достигнем до сумата от милиарди, която липсва в активите на КТБ и за която всички ние плащаме и платихме сметката", а общо производствата срещу длъжници са 139. Министърът дава пример с "Дунарит", с "Рубин" и със стъкларския завод в Сърбия и посочва, че към 30 септември само 13% от раздадените кредити от КТБ са били с някакви обезпечения, а след прихващанията и освобождаването на обезпечения по време на квестурата лошите активи достигат 99%.

"За да се стигне до това, че в момента синдиците да докладват 99% лоши кредити в КТБ, това не е само от дългото време, през което банката престоя в специален надзор от БНБ. Генезисът на проблема там е, че очевидно през цялото време не са спазвани банковите стандарти и са отпускани кредити на фирми без обезпечение, без конкретен бизнес проект и без яснота как те ще бъдат възстановени някога на кредитора, в случая Корпоративна търговска банка в несъстоятелност", каза Горанов.

Вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова изтъкна, че "това е формулата на политическа корупция в последните години, защото чрез тези сметки е финансиран политически проект през телевизията". Много е важно всичко да стане много ясно, да бъдат разкрити тези схеми, защото ситуацията, в която се намираме, и политически, е резултат от тези действия, каза Бъчварова.

Премиерът Бойко Борисов напомни, че на телевизията е била дадена едноседмична отсрочка, защото "се струпаха по един глупав начин полицаи тогава и се създаде някакво внушение, че за няколко милиона се разиграва цял панаир" и подчертава отново, че сумата всъщност е 300 млн. лв.  Той уверява, че кабинетът няма нито лостове, нито желание да се намесва в казуса.  "Ако всеки длъжник в България ми пише писмо и аз трябва да се намесвам, респективно и вие, това означава, че изобщо не сме правова държава", обобщава премиерът. 

dnevnik.bg