"Промяна на Конституцията ще има, съдебна реформа ще има, въпрос на дни е. До седмица трябва да има съгласие по темата - ако няма, това ще покаже, че политическите сили които не я подкрепят използват тактика, за да прикрият, че са против съдебната реформа". Това заяви вицепремиерът по координация на европейските политики Меглена Кунева пред БНТ.
Кунева отрече, че управляващите ще се опитват да протакат промените, за да ги използват в агитацията за местните избори.
"До края на юни проектът трябва да мине поне на първо четене, за да покажем, че сме сериозни", каза Кунева и добави, че не трябва да се добавят нови теми или да се фокусира прекалено много върху определени проблеми.
"Няма план "Б", Конституцията трябва да се промени, Законът за съдебната власт трябва да влезне, трябва максимално да покажем национално съгласие по тази тема и съгласие на всички магистратски гилдии", подчерта Кунева.
След вчерашните разговори по темата между парламентарно представените партии, депутати коментираха, че до вторник трябва да бъдат оформени окончателните текстове и да бъдат представени и на останалите групи от опозицията.
Във вторник ще започне събирането на подписите (необходими са 60 депутатски подписа) за внасяне на законопроекта за промяна на конституцията. Кунева призна, че предстоят сериозни усилия за осигуряването на парламентарна подкрепа за реформите. тПромените рябва да бъдат приети с мнозинство от три четвърти от депутатите - 180, за които на управляващите са нужни и БСП, и ДПС, а социалистите и хората на Лютви Местан изглеждат скептични и не дават знак, че биха ги подкрепили.
Кунева не коментира директно идеята на Реформаторския блок да бъде заложена в промените на Конституцията възможност за отзоваване на главния прокурор по предложение на парламента, но според нея даже и от прокуратурата искат да има по-голям контрол над нея.
Главният прокурор Сотив Цацаров вчера коментира, че идеята да бъде сменян главният прокурор надали ще се хареса на Брюксел. "Мисля, че има решение на Конституционния съд по въпроса", добави Цацаров.
"Ако направим промените в съдебната система, на България ще се гледа по друг начин в ЕС и това ще помогне за влизането на страната в Шенген" заяви Кунева, но уточни, че съдебната система не е залог за влизането на страната в споразумението.
В четвъртък посланиците на САЩ и Франция също изразиха необходимостта от бързи реформи в съдебната система.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар