Държавата може да намали данъка върху доходите на гражданите с 1 процентен пункт и да даде на общинските съвети възможност да определят допълнителен местен данък върху доходите между 1% и 3%. Така общините ще увеличат приходите си. Този принцип може да залегне в нов Закон за местните данъци и такси и реално може да доведе до увеличаване на данъчната тежест за гражданите до 12 на сто.
Това стана ясно по време на Годишната среща на местните власти в Югоизточна Европа. "В момента всички плащаме 10% плосък данък. Това, за което си стиснахме ръцете с министъра на финансите Владислав Горанов, е държавата да свали тежестта на 9 процента, а всеки общински съвет да има право да наложи над това от 1 до 3 на сто, които да остават в общините. В най-лошия случай данъчната тежест ще нарасне до 12%", обясни зам.-председателят на Националното сдружение на общините Емил Савов, цитиран от БТА.
От години общините искат част от данъка върху доходите да отива в местните им бюджети, а не изцяло в държавния бюджет. В програмата на второто правителство "Борисов" е записано, че ще бъдат предприети промени в данъчната система и част от вземането да бъде преотстъпено на местните власти. Вицепремиерът по икономическата политика Томислав Дончев, който е гост на събирането на местните власти, коментира, че през тази година ще се водят принципни разговори за промени, които да влязат в сила от началото на 2016 г. "Българските местни власти имат нужда от нови източници на приходи, за да бъдат финансово независими, а не само да чакат пари от държавата", каза Дончев.
За тази година от данъка върху доходите в бюджета трябва да постъпят над 2.75 млрд. лв. Ако анонсираната от сдружението на общините промяна стане факт, това означава, че в местните бюджети ще постъпят между 275.4 млн. и 826 млн. лв. Намалените постъпления в държавния бюджет пък ще са около 275 млн. лв.
Освен въпроса за преотстъпване на част от приходите от данъка върху доходите, общините за пореден път поискаха да се налага данък върху земеделските земи. Според Савов нивите трябва да се облагат с 1 лев на декар. "Тази собственост в момента носи приходи на производителите, включително по линия на европейските субсидии. Така че най-нормалното е този актив да бъде облаган, иначе едни граждани биват облагани за собствеността си, а други не", коментира зам.-председателят на сдружението на местните власти. Според него от този данък най-много ще спечелят селските общини с голям поземлен фонд, които по принцип са с по-ограничени бюджети, тъй като могат да разчитат основно на данък сгради, данъка за колите, такса смет и други такси за услуги за осигуряването на собствени приходи.
Засега обаче правителството няма намерение да се съгласи с това искане на местните власти. Според вицепремиера Дончев първо трябва да се изчерпи обичайната данъчна база в общините.
:Mediapool.bg
Коментари
Добави коментар