Родителите, които се тревожат, че децата им ги лъжат, не трябва да се притесняват чак толкова, защото това показва, че те имат отлична памет и мисловни умения, твърдят учени, цитирани от "Дейли Телеграф".
Психолози от университета в Шефийлд, които тествали 135 деца, установили, че тези, които лъжели се справяли далеч по-добре с тест за любопитни факти, отколкото честните им връстници.
Изследователите вярват, че това е така, защото изисква много добри мисловни умения и добра памет да се следят казаните лъжи ака, че да не направят грешка и да отпаднат от играта.
"Докато родителите обикновено не са много горди, когато децата им лъжат, те поне могат да бъдат доволни да открият, че децата им лъжат добре, а това означава, че стават все по-добри в мисленето и имат отлична памет", казва Елена Хойка от катедрата по психология в университета.
"Ние вече знаем, че възрастните лъжат приблизително в една пета от своите социални контакти с продължителност от 10 или повече минути, така че е интересно да разберем защо някои деца са способни да лъжат повече от други", добавя тя.
За целите на изследването деца на възраст шест и седем години са имали възможност да надникнат в отговорите на гърба на тест за любопитни факти. Без знанието им, децата са били записани с камера.
Тези, които са погледнали отговорите, но след това отрекли да са го правили, са се справили много по-добре на следващ тест за памет.
Вести.бг
Коментари
аметчо
България затова е толкова напред в икономиката, в политиката, в културата, в образованието - защото всички лъжат! Особено на матурите, когато вземат дипломи с лъжи и измами!
++
Не е така. Тези, които имат лоша памет, лъжат непрекъснато и дребнаво. Тези, които имат добра памет, лъжат, когато им трябва.
Х
Така е"++", но виж докъде сме стигнали с лъжи!