Удължаването на действието на сегашния ценови модел крие някои вреди и някои ползи. Решението на КЕВР ще бъде взето в петък и ще зависи от промяната в Закона за енергетиката, която Народното събрание трябва да разгледа в четвъртък.

Това заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов по време на изслушване в Народното събрание, предаде репортер на БГНЕС.

Вчера стана ясно, че е възможно влизането в сила на новия ценови модел от 1 юли да се отложи с един месец чрез промяна в Закона за енергетиката. Тя ще бъде разгледана от депутатите в четвъртък сутрин, а в петък ще има заседание на КЕВР.

Удължаването на стария модел на ценообразуване крие в себе си някои ползи и някои вреди, коментира Иванов в отговор на въпрос от групата на БДЦ. "Ползите биха били по-съществени от вредите при едно условие - ако предприетите мерки, които бяха оповестени след съвещание на Министерски съвет, дадат очакваните резултати", каза Иванов. По отношение на държавните дружества е голяма отговорността на БЕХ, която трябва да представи в какъв размер ще бъдат намалени административните разходи на държавните дружества, обясни той.

Още по-голямо значение ще имат резултатите от проверката на Държавната агенция за финансовата инспекция, тъй като ако се разкрият несъответствия между подписаните договори и количествата енергия, която отдават някои от ВЕИ-тата, това ще даде отражение върху цените на електроенергията. "Неофициалната информация е, че се разработи в посока разкриване на такива нарушения, които могат да се окажат прекалено сериозни. Ако са за голямо количество електроенергия, това ще даде отражение върху цените на електроенергията и може да компенсира удължаването на срока на действие на стария период", обясни Иван Иванов.

Удължаването на регулаторния период означава удължаваме на натрупването на дефицит в НЕК и на несправедливостта в отговорностите и тежестите, които трябва да бъдат понесени, подчерта все пак председателят на КЕВР. "Поради големите обществени очаквания ще обсъдим в дълбочина детайлите, но това може да стане след като Народното събрание се произнесе по поправката в Закона за енергетика и от вашето решение ще зависи нашето, ден по-късно", обясни Иванов.

Според бившия председател е настоящ член на КЕВР Светла Тодорова, която отговори на сходен въпрос от Реформаторския блок, "всяко отлагане на решението на КЕВР ще доведе до допълнителни разходи в системата, които след това трябва да се компенсират". Ако бъде продължен сегашният модел, това ще значи продължаваме на натрупването на дефицит в системата, категорична бе тя, като отказа да каже от свое име дали все пак такова решение ще бъде взето от КЕВР. Ако действително има реформи, нека те бъдат реални и тогава да има смисъл отлагането, каза Тодорова. По думите й, ако просто се дава време да се наместят нещата между различните участници на пазара, това е неправилно.

От името на БСП депутатът Георги Божинов припомни, че предишният състав на КЕВР е написал актове за тежки нарушения и сериозно отклонения от лицензионните задължения на трите ЕРП-та. Божинов попита дали Иванов като председател на КЕВР е издал заповед и назначена ли е работна група, която да направи правен анализ на нарушенията, тяхната значимост и повтаряемост. Според БСП посоченото в тези актове говори за нетърпими и недопустими действия на ЕРП-та и не би трябвало техните искания да се удовлетворяват.

"Не съм подписал такава заповед по причина, че заключенията на трите одитни доклада са доста изчерпателни и предния състав на ДКЕВР е издала наказателни постановления и постановления за санкции", отговори Иванов. Той като председател на КЕВР продължава да подписва становищата за командироване на лица за съдебните дела, които води ЕРП-тата срещу регулатора. КЕВР защитава своята позиция, увери Иванов. "Ние сме изключително рестриктивни по отношение исканията на ЕРП-тата, настоя той.

Новият състав на КЕВР е заварил НЕК с дългове за над 3,3 млрд. лева, а само за последната година текущият дефицит е бил в рамките на 644 млн. лева, обясни Иван Иванов в отговор на въпрос от ДПС относно същността на новия ценови модел, предлаган от комисията. След промените в Закона за енергетиката от миналата година е променена политика по отношение изкупуването на енергията от когенерациите, като ще бъдат спестени само от тази мярка около 150 млн. лева - от 650 млн. лева разходите на НЕК по тази линия ще паднат до 500 млн. лева. НЕК ще бъде оздравен и от средствата от търговия с квоти за вредни емисии, като от тази мярка НЕК ще получи 326 млн. лева приходи, очаква Иванов.

т спорната такса "задължения към обществото" НЕК ще увеличи доходите си с още 346 млн. лева, а резултатът от всички мерки ще бъде спестяване на 702 млн. лева спрямо миналата година, което надвишава 644-те милиона дефицит. Това означава, че при разумно и компетентно управление на НЕК и спазване на ценовия модел, НЕК ще излезе на печалба в края на регулаторния период, каза Иван Иванов.

Във връзка със спорната добавка "задължения към обществото" Иванов отговори на въпрос от АБВ, че до този момент е имало натрупване на историческа несправедливост по отношение тежестите на разходите за преференциалните цени, които формират тази добавка - зелената и кафявата енергия и договорите с американските централи. "С решението на регулатора тази несправедливост се премахва", категоричен бе Иванов. "Някои твърдят, че бизнесът поема много голяма част от добавката "задължения към общество" и като морски сирени нашепват, че трябва да се повиши цената за битовите потребители. Категорично не съм съгласен", каза председателят на КЕВР.

От първи юли миналата година цената за битовите потребители е повишена няколко пъти, общо с близо 15%, изчисли той. "Водейки се от принципа за справедливост не можем да приемем решение, което да ощети битовите потребители в новия ценови период", настоя той. По думите му, европейските директиви изрично подчертават кой може да има облекчение от тази добавка и това ще се случи като резултат от специална наредба, която ще даде възможност на енергоемката индустрия да получи облекчение до 85% от въпросната спорна добавка. "В рамките на следващия месец при настъпили нови съществени обстоятелства и допълнителни резерви ще се постараем по определен начин, който ще бъде разписан, да се намали и тежестта и върху средния и дребен бизнес", каза Иванов в отговор на въпрос дали облекчаването на едрия бизнес няма да натовари малкия.

Депутати от различни парламентарни групи повдигнаха и въпроса за изменения в дългосрочните договори, които товарят българската енергетика. КЕВР може да поиска такива изменения, когато те противоречат на правото на Европейския съюз, припомни Искрен Веселин от Патриотичния фронт, според когото цялото общество очаква именно това от КЕВР.

КЕВР участва в диалог, който се води с Европейската комисия по този въпрос още от миналата година, увери Иван Иванов. За да приложи този текст от закона, който дава такива правомощия на КЕВР обаче, е необходимо Европейската комисия да се произнесе относно съответствието или несъответствието на даден договор с европейското право. "След размяна на няколко писма, в които КЕВР участваше с конкретни отговори, ние очакваме окончателния отговор на ЕК и изцяло ще се съобразим с него", каза Иванов. По думите му, това важи както за кореспонденцията за американските централи, така и за кореспонденцията относно това дали има неправомерна държавна помощ към ВЕИ централите. "Ако има нарушение на европейското право, ще бъдем абсолютно стриктни. Чакаме окончателен отговор от Европейската комисия, какъвто поне по едно от запитванията може би ще има през юли тази година", сподели Иван Иванов.

По-краен в своята позиция бе лидерът на "Атака" Волен Сидеров, според когото именно Иван Иванов като част от правителството на Иван Костов през 2001 година е сключил договорите с американските централи, които днес товарят сектора. Според Сидеров КЕВР не е независим, а точно обратното - това е политическа комисия. Тя би трябвало да се възползва от правомощията си е да поиска изменение в ценообразуването и дългосрочните договори, категоричен бе Сидеров. В отговор Иванов отново повтори, че органът, който ще даде възможност за преразглеждане на договорите, е Европейската комисия.

Относно евентуалното отнемане на лицензиите на ЕРП-тата Иван Иванов коментира, че предишния състав е имал такова искане, но не е успял да представи доказателства за неспазване на лицензионните договори, което да доведе до прекратяването им. Иванов заяви това в отговор на независимия депутат Велизар Енчев, който припомни, че Албания е прекратила договора си с ЧЕЗ заради нарушения и ще заплати за това на чешката фирма малко над 100 млн. евро, като за горе долу същата сума енергоразпределителната система на страната е била продадена преди години. Ако съд се произнесе, че някое от трите ЕРП-та нарушава лицензията по недопустим начин, регулаторът ще изпълни по закон такова решение, каза Иванов в отговор дали би постъпил по същия начин, както в Албания. /БГНЕС