Външният министър Даниел Митов осъди поредната истерия около плановете на НАТО за по-засилено присъствие в Източна Европа след незаконната анексия на Крим от Русия и обясни, че разполагането на американска тежка техника в България се налага заради общите учения, които са договорени още по време на срещата на върха на Алианса в Уелс миналата година.

"Знаем много добре какво се случва и ще се случи, то се прави в координация с нас", каза още външният министър след правителственото заседание в сряда.

Митов призова да не се нагнетява излишно напрежение около "нормални неща, които се случват вече в продължение на години" и припомни, че България е член на НАТО и имаме договор със страните членки да се защитаваме взаимно.

БСП обаче видя в поредните учения в рамките на Алианса възможност да "стегне" електората си с антиамериканска риторика и призова за спешно заседание на парламентарната комисия по отбрана и изслушването на военния министър Николай Ненчев.

Преди ден американският министър на отбраната Аштън Картър съобщи, че Съединените щати ще прехвърлят общо 250 танка, артилерийски установки, БТР-и и други военни съоръжения в шест страни от Източна Европа, сред които и България. За разлика от колегите си в Източна Европа българският министър на отбраната Николай Ненчев заяви, че страната ни не е официално уведомена.

"Обявените намерения за разполагане на военна техника в България са в рамките както на споразуменията, постигнати в Уелс, така и в рамките на сътрудничеството, което имаме в сферата на сигурността и отбраната със САЩ", припомни външният министър в сряда.

Той уточни, че споразумението със САЩ е подписано още през 2006 г. от правителството на Сергей Станишев.

МО: Всичко се извършва по съгласувани планове

Даниел Митов обясни разминаването с думите на Ненчев с това, че България е дала разрешение за разполагане на тежка техника на НАТО, но само за учения, а не за постоянно.

Зам. министърът на отбраната Димитър Кюмюрджиев посочи от своя страна, че "не е възможно САЩ, като член на НАТО, да разположат военна техника, без тази техника да е включена в план за съответно учение".

Той припомни, че според споразумението за сътрудничество между България и САЩ от 2006 г., войските на САЩ могат да извършват тренировки на територията на България в рамките на до 2500 души със съответната техника.

"Към този момент тази численост не е достигната и няма да бъде достигната", посочи Кюмюрджиев.

По думите му всичко се извършва на основа на предварително оповестени планове и не е възможно разполагането на такава техника без съгласието и знанието на българското правителство и българското военно ръководство.

"Не е възможно американското правителство без да пита България и без това да е обсъдено в планове на НАТО да разполага техника на територията на страната. Не виждам защо на едно политическо изказване на секретаря по отбраната трябва да се въвеждат военни измерения", заключи Кюмюрджиев.

Военният министър Николай Ненчев в сряда е извън България, тъй като ще участва в среща наминистрите на отбраната на страните-членки на НАТО на 24 и 25 юни в Главната квартира на Алианса в Брюксел.

Съвместните учения са договорени още през 2006 и 2014 година

"За пореден път се създава истерия около нещо, което е обявено предварително, нещо, което имаме като план, нещо, което е договорено в Уелс на последната Среща на върха на НАТО. Знаете много добре, че на тази среща през 2014 г. първо бе приет План за готовност за действие, който включва засилване на обученията на източния фланг на НАТО в отговор на кризата в Украйна", добави Митов.

Идеята е тежката техника, която САЩ ще разположат в Източна Европа, да се движи в региона за обучение и военни маневри. По този начин НАТО ще получи възможност да отговаря по-бързо на всяка военна криза, възникнала в региона.

Митов при помни, че на срещата в Уелс бе приет план за готовност за действие, който включва засилване на ученията в НАТО в отговор на кризите в Украйна и Близкия Изток. Той включва адаптационни мерки и мерки, които гарантират сигурността на държавите членки на НАТО, особено по източния фланг, като такива гаранции се дават през засилени учения.

"Такива учения имаше в началото на годината и пак се създаде истерия", каза Митов и припомни, че са планирани 70 съвместни учения тази година.

Няма да се разполагат никакви нападателни оръжия

Външният министър посочи, че няма да се разполагат никакви нападателни оръжия или техника на българска територия и всичко е насочено към учения, които да повишат отбранителния капацитет на армията ни.

"Когато на източния фланг на НАТО има напрежение, те са тук заради нас, заради българските граждани, а за нас като правителство ни е важна сигурността на българската държава. Натовските войски са наши войски - дали са от Германия, Франция, САЩ или другаде, са наши войски", допълни Даниел Митов.

Той съобщи, че когато има готовност и повече информация по техническите параметри на въоръжението, кабинетът ще уведоми обществеността и парламента.

Съединените щати ще прехвърлят общо 250 танка, артилерийски установки, БТР-и и други военни съоръжения в Литва, Латвия и Естония, България, Румъния и Полша. Част от техниката ще бъде разположена и в Германия. Страните, в които ще бъде разположено американското оръжие, са избрани заради своето близко местоположение до тренировъчни полигони с цел да се намали времето и цената за транспортирането му при военни маневри. 

mediapool.bg