Международният валутен фонд предупреди в четвъртък, че ако икономиката ѝ расте по-бавно от прогнозираното и правителството не прилага реформи, Гърция ще се нуждае в следващите 3 години от десетки милиарди евро помощ от ЕС и вероятно опрощаване на значителна част от дълговете ѝ.
Трябва да се има предвид, че това е заключение, направено според ситуацията от миналата седмица, т.е. преди въвеждането на банкова ваканция, ограниченията върху достъпа до капитали, изтеклата помощна програма и пропуснатото плащане на дълг към фонда. "Без някаква цялостна програма не можем да приключим последния си преглед на ситуацията", обясни високопоставен служител на МВФ пред "Ройтерс".
Заключенията са от предварителния вариант на отчета за обслужване на задълженията. Дори само на тази основа се посочва, че гръцката държава и банковата система ще се нуждаят от допълнителни 36 млрд. евро (почти 40 млрд. долара) финансиране от Европа като част от общо 50 млрд. евро финансова помощ от октомври 2015 г. до края на 2018 г., за да могат да си поемат дъх.
И при най-оптимистичната прогноза на МВФ, предвиждаща много евтино финансиране на гърците до 2018 г., се казва, че задълженията все още ще са 150% от БВП през 2020 г. и 140% през 2022 г.
"Ако трябва да се вместим в параметрите на договореното през ноември 2012 г., ще трябва да се опрости дълг в размер на повече от 30% от БВП", казват от фонда.
Един от вариантите е да се удължи на 20 години гратисният период за обслужване на дълговете и до 40 години периода на амортизация на отпуснатите кредити от ЕС. Атина ще се нуждае от нови заеми, за да може да си върне задълженията с падеж най-малко до 2018 г.
При сценарий с годишен растеж от 1% и средносрочен първичен бюджетен излишък (т.е. преди да започне погасяването на кредите) от 2.5% от БВП, дългът на Гърция ще остане над 100% от БВП в следващите 30 години, дори с предоставянето на нови облекчени условия.
dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
Гръцките и наши ципрасоиди не разбират ли, че режат клона, на който едва се крепят.