След като на два пъти членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) искаха да се оплачат на премиера Бойко Борисов от правосъдния министър Христо Иванов в негово отстъствие, писаха декларации и дори призоваха за оставката му, днес и те, и главният прокурор Сотир Цацаров (който участваше в тези акции) решиха да превключат на режим "диалог". Това се случва и два дни, след като премиерът Бойко Борисов призова "безсмислената престрелка да спре" и да се потърси консенсус.
Така днес на фона на двата протеста пред сградата на Висшия съдебен съвет, Христо Иванов и Сотир Цацаров застанаха заедно пред журналистите и излъчиха няколко послания:
- реформа трябва да има, отлагането за след местния вот ще е пагубно;
- текстове от проекта за промени в Конституцията може да се доизшлайфат;
- и двамата правят грешки;
После на заседанието на съвета, Христо Иванов покани членовете на разговор в понеделник и съобщи, че всички са получили грамата с бележките на Европейската комисия, докладвани вчера "устно", за да решат заедно какво да предприемат. Освен това стана известно, че утре той и главният прокурор Сотир Цацаров ще се срещнат също, за да обсъдят стъпките за съдебната реформа.
Така в разгара на протести и на търсенето на подкрепа от партиите в парламента за приемането на промените в Конституцията, шумът на фронта на съдебната реформа, изглежда ще затихме за кратко.
Цацаров с четири пункта за съдебната реформа и с призив да не се отлага за есента
Главният прокурор Сотир Цацаров застана пред журналистите, както редовно го прави, пред асансьора, който го води в заседателната зала на ВСС. Там той разказа за вчерашната му среща с президента Росен Плевнелиев, на който двамата са се обединили, че начинът промените в съдебната система да продължат е "консенсус и прагматизъм". Той вероятно не видя, че докато говореше се появи и правосъдният министър Христо Иванов и продължи да отговаря на журналистически въпроси.
"Аз мога да кажа, това, което мисля аз. Мога да кажа и това, което съм казал и на държавния глава. Мога да кажа и това, кеото съм казал на всички. Не мога да ви кажа рецепта универсална, не мога да приписвам действия на народните представители", започна отговора си главният прокурор на въпроса как той вижда случването на съдебна реформа.
Той изброи четири пункта. "Първият - максимум прагматизъм, нула популизъм. Това не касае тази сграда, а сградата на Народното събрание и хората, които са в нея. Втори: професионализъм. Експертни законопроекти, а не проекти, писани на коляно, в резултат от грантове, които са били получени преди две или три години.
Резултати от тия грантове сега ни се представят като нещо ново. Третият - приемете го така: виждам действията в три писти, които да са паралелни и това да не е повод за забавяне (бел. ред. приемането на промени в процесуалните закони и антитерористични разпоредби)", обяви главният прокурор.
"Някой ме попита дали трябва да започне всичко отначало. То ако започне всичко отначало - няма да се случи никога", заяви Цацаров. На няколко пъти той отново изрази съмнение в компетентността на авторите на законопроекта за изменение на Конституцията и закона за съдебната власт, като препоръча текстове да се пишат от експерти и специалисти от научните среди, "върховни прокурори и съдии".
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар