Полицията във Варна издирва още трима души от варненския квартал "Аспарухово" във връзка със заразеното от антракс месо, съобщи областният управител Стоян Пасев пред БНР. Според него ситуацията в региона е овладяна.

Вчера властите съобщиха за мъж, починал от заразяване с антракс - той се порязал докато транжирал месото от болната си крава, но не потърсил лекарска помощ навреме. Вчера беше съобщено, че месото е използвано за направата на наденици, но те били разпределени между извършителите за лична консумация и не са пласирани през търговската мрежа.

Според Стоян Пасев рискът е минимален. Предприетите мерки са адекватни, а утре се очаква заседание на кризисния щаб. Той обясни, че потенциалният риск засяга четири общини, тъй като от там е преминало заразеното месо. Това са Ветрино, Провадия, Белослав и Варна.

От утре започва ваксинацията на животните в село Млада гвардия, където е огнището, съобщи Областната дирекция за безопасност на храните. В инфекциозната клиника към Университетската болница "Света Марина" са подготвени да приемат пациенти със симптоми на болестта.

Вчера здравното министерство напомни, че тя не се предава от човек на човек и има ефективно лечение за евентуално консумиралите от месото. Всички, идентифицирани от властите хора в риск, са подложени на профилактика с антибиотици.

Председателят на Българския ветеринарен съюз д-р Трифон Цветков обаче предупреди чрез БНР, че държавата закъснява. Ваксинацията срещу антракс не е направена дори и в тези райони на страната, където вече е имало такива огнища и тя е задължителна. "Ако в момента този случай е изолиран, в близко бъдеще това може да се повтори, с много по-сериозни последици. Има приета профилактична програма, но не са осигурени чрез обществени поръчки, производството и доставката на тези имунологични препарати, за да започне ваксинацията", каза д-р Цветков.

dnevnik.bg