Гласуването на първо четене на антикорупционния закон не се случи в последния работен ден на парламента. До това положение се стигна, след като депутатите не успяха да гласуват текстовете във времето за това - преди обявения за 11 часа парламентарен контрол.
Настимир Ананиев (Реформаторския блок) поиска удължаване на времето за приемането на текстовете до 14 ч. Преди това обаче друг народен представител от Реформаторите - Димитър Делчев поиска поименна проверка на присъстващите. Водещият заседанието - председателят на Народното събрание Цецка Цачева допусна поименна проверка, която започна малко след 11:15 ч. и след като бяха раздадени писмените отговори от парламентарния контрол. В този момент от залата излязоха депутатите от ДПС и БСП.
След края на проверка, Цачева подложи на гласуване предложението за удължаване на времето за приемането на закона, което беше прието. Вече в залата, Ангел Найденов (БСП) поиска Цачева да отмени гласуването, като уточни, че то се е случило в рамките на парламентарния контрол и това е нарушения на правилника.
"Защо цялото Народно събрание се превръща в заложник на капризите на Реформаторския блок. Парламентарният контрол започва с писменните отговори на министри. Разбирм желанието на реформаторите да покажат на премиера, че си седят на местата и даже, че гласуват. Но защо и ние да ставаме заложник на този цирк?", попита Найденов.
Председателят на парламента обяви, че не може да отмени гласуването, даде 15 минути почивка и свика извънреден председателски съвет, за да се реши как ще се подходи.
Социалисти обясниха хода си с напускането на пленарната зала по време на поименната проверка, с това, че ГЕРБ също били против закона, но не си го признавалии затова искат да се отложи във времето гласуването му. Провалянето на кворума и заседанието, съответно, отстава в ръцете на ГЕРБ и ако не се стигне до гласуване ще е по вина на най-голямата парламентарна сила.
След почивката Цачева съобщи, че на съвета е било решено, че е недопустимо във времето за парламентарен контрол да се осъществява законодателна дейност. Затова народните представители преминаха към обсъждане на демографската криза, по искане на БСП.
dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
Ами за какво сте там 240 хрантутника в това нар. събрание . Вие сте най корумпирани . Рибата се вмирисва от главата .
Другарю Анонимен,
Прочети още три пъти статията и може би ще разбереш, че не 240, а депутатите от БСП и ДПС не искат да приемат антикорупционен закон.