Ню Йорк: Сделки при цена 200 долара за барел петрол
На стоковата борса в Ню Йорк се сключват договори за доставки на петрол в края на годината за 200 долара за барел. Агенция "Блумбърг" съобщава, че високата цена е резултат на развитието на събитията в световната нефтодобивна промишленост.
Петролните борси рискуват да се изправят пред недостиг на петрол поради бързото изчерпване на големите находища в страните от Персийския и в Мексиканския залив. В същото време харвардския кономист Мартин Фелдщайн оценява вероятността от настъпване на рецесия отвъд океана през тази година на над 50%. Фелдщайн оглавява Националното бюро за икономически изследвания (National Bureau of Economic Research) - органът, отговарящ за официалното датиране на икономическите цикли в САЩ. Бившият президент на Федералния резерв Алън Грийнспан, както и бившият финансов министър на САЩ Лоурънс Самърс също повишиха прогнозите си за евентуална рецесия. През декември 2007 г. безработицата в САЩ се повиши до 5%, което е най-високата стойност за последните две години, а през ноември показателят беше в размер на 4.7%. Броят на новооткритите работни места в сектора на услугите и индустрията се е увеличил през последния месец на миналата година само с 18 хил. - най-слабият ръст от август 2003 г. Според "Блумбърг" ръстът на безработицата ще доведе до понижаване на потребителската активност и забавяне на икономическия ръст на страната, който в 70% се базира върху вътрешното потребление. Според анкета на агенцията сред водещи икономисти, ръстът на БВП на САЩ през IV-то тримесечие на 2007 г. ще е в размер на 1%, след силното повишение от 4.9% в третото тримесечие. Прогнозите за ръста през започналата година се оценяват на ниво от 2.3%. Дори понижаване на основната лихва вече не е в състояние да стимулира икономическия ръст в страната смята Фелдщайн. Според него Вашингтон ще трябва да помисли върху евентуално понижаване на данъчната тежест, за да бъде стимулиран американският потребител.
169
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар