ГЕРБ предлага промени в закона за специалните разузнавателни средства, с които да се увеличи срокът за подслушване и следене при предотвратяване на престъпления против Републиката - глава първа от Наказателния кодекс. Предложението е да може да се подслушва и следи за шест месеца с възможност за удължаване с още шест месеца, т.е общо за една година.
Проектът е внесен днес и под него са се подписали 14 депутати от ГЕРБ, Реформаторския блок, ДПС, АБВ, БДЦ. В момента срокът за прилагане на СРС-та не е диференциран. Във всички случаи той е до два месеца с възможност да бъде продължен до шест месеца.
Вносителите мотивират предложението, свързано с престъпленията по глава първа, с факта, че подобни деяния са свързани с продължителна подготовка и "компетентните органи трябва да имат адекватни средства за противодействие, включително и чрез прилагане на СРС, за един по-продължителен период от време", пише още в предложението.
Проектът предвижда и намаляване на срока - до 20 дни- при използване на СРС за установяване самоличността на лица. Този срок ще може да бъде удължен с до 60 дни, предвиждат промените.
"Считаме, че срока от 20 дни е достатъчен за постигане на целта, за която се прилагат СРС. В случаите на продължаване на срока са създадени гаранции, че този способ няма да бъде използван за неоправдано по-дълг период чрез съответната преценка за това дали е постигната преследваната цел и дали използването на този способ е необходимо и адекватно да бъде продължен. Поради това съществуването на по-дълъг срок е необосновано и предпоставка за непропорционално засягане на права на гражданите", пише още в мотивите.
Покрай скандала "Червеи" стана известно, че обект на СРС в продължение на 300 дни е била автоматизирана информационна система на МВР. Затова и обвинения бяха повдигнати на бившия председател на Софийския градски съд Владимира Янева и бившият шеф на дирекция "Вътрешна сигурност" в МВР Тодор Костадинов, който е правил исканията.
Дневник
Коментари
$
Да започнат с Президента и министъра на външните работи.