БСП-Шумен чака до балотажа отговор на два много важни за града въпроса. Отговорите, ако са честни, ще ориентират избирателите кого от двамата кандидати да подкрепят.
Първият въпрос е към ГЕРБ: Кой ще стане депутат в Народното събрание, в случай, че сегашният народен представител Любомир Христов бъде избран за кмет? Вярно ли е, че това ще е Селиме Кърджалиева?
"Идната неделя балотажът е между двама народни представители - Иван Иванов и Любомир Христов. Ако единият стане кмет, на неговото място в парламента отива следващият в листата. ГЕРБ трябва да кажат отсега кого готвят за депутат след Христов. Засега се говори, че не Донка Иванова, която е наред, а Селиме Кърджалиева се готви за парламента. Защото излиза, че ако Кърджалиева стане депутат, интересите на Шумен в Народното събрание ще се защитават от хора, които нямат нищо общо с града, а някои дори не са от Шуменска област. От шест депутати, петима не са от Шумен", обясни Венцислав Венков, който е избран за общински съветник.
Вторият важен въпрос е към партия АБВ, от която социалистите очакват да се определи публично пред избирателите си в кой политически спектър в крайна сметка стои - в ляво или "по съвест".
"Това са ключови въпроси и до петък те трябва да получат публични отговори, за да има в неделя обективен и информиран изборен процес. АБВ, която има близо 3 000 гласа и твърди, че те са от лявото пространство, в неделя трябва да докажат, че наистина са леви, и то не само на декларативно ниво, а като гласуват", заяви членът на Националния съвет на БСП от Шумен Димитър Дъбов. По негови думи след вода на 25 октомври в Шумен нищо не е загубено. "Напротив - раздаването започва сега. Аз общо взето съм доволен, прогнозата на Цветан Цветанов, че ще вземат Шумен на първи тур, не се сбъдна. Учуден съм от успеха на Реформаторския блок, но и те самите са учудени. Иначе, ако шуменският общински съвет работи като парламента, на който и да е кмет никак няма да му е лесно", коментира Димитър Дъбов.
Кандидатът на БСП Иван Иванов, който на 1 ноември отива на балотаж, благодари за подкрепата на първия тур и призова в Деня на будителите шуменци да покажат възрожденски дух и да гласуват за отворена община и за собственото си участие в управлението на града. "Още днес започваме разговори с политическите сили. Не ме интересуват лидерските договорки, ще говорим лично. АБВ е най-логичният пратньор и разделителните линии между нас са по-малко от допирните точки. Патриотите също са свободни по дух хора, което е несъвместимо с авторитарна партия като ГЕРБ. Чакам да видя също дали ДСБ ще припознаят за кмет човек, излязъл от досиетата на Държавна сигурност", каза Иван Иванов и подчерта, че не изключва никого като потенциален партньор.
Освен за подкрепа от другите партии, БСП разчита за балотажа на недокрай използвания потенциал на собствените си структури и на голяма част от негласувалите 45 000 души в общината.
В БСП забелязали и един подозрителен парадокс в резултатите за ГЕРБ - разлика от близо 3000 гласа в гласовете за Любомир Христов и за листата в полза на кандидат-кмета. "Съмнително е откъде идва тази разлика и защо феноменът го има само при тях. Ще го анализираме и може би това ще се окаже повод за обжалване на резултата", заяви Иван Иванов.
Общинският и областен лидер на БСП Тодор Тодоров отчете, че е очаквал по-добро представяне в Шумен и че БСП почти е повторила резултата си от последните парламентарни избори. "Въпреки това от днес продължаваме кампанията с настроението за спечелване на още един управленски мандат за БСП", каза Тодоров. Според него БСП има реални шансове да победи на балотажа в Шумен и Велики Преслав.
Пресцентър БСП-Шумен
Коментари
Г
Вярно, че Любо Христов е агент на да, но е полицай от кариерата. Иван Иванов, пък, е син на лидера на бившата групировка СИК за североизточна България. Кой предпочитаме - полицай или престъпник? ;)
избирател от каспичан
Абе тоя от Марс ли пада-щом Каспичан имат депутат,другите да не са гърбави?Ма не били шуменци-ами ето по по- най кадърната се класира 2014 и хоооп-измести шуменката.Аре стига тия за едни може ,за други -не ,така ли ?Вилаета караме наред.Или господинчото иска друга да иде в парламента,една му стига!
шуменец от каспичан
На някои хора очите се отварят бавно ,като минат години.Не сме 2011 а 2015 заблуди няма,заблудени -също.Задкулисни договорчици и дребни тарикатлъци-баста,до тук!Отдавна на широкия електорат е известно кой кой е.Ама щял да пита господина,то и ние искаме да те питаме тебе за много работи-ама ще можеш ли да ни отговориш?Пък и като ни отговориш нещо ще поправиш ли от изминалото време?Хайде давайте път на нови хора ,можещи и кадърни-баста,писнало ни е от вас и от подставените ви !
жанавалжана
Обективно погледнато, гласоподавателите на БСП колкото повече ги мобилизират, толкова повече намаляват. При всеки следващ избор ще са все по-малко и така до 2029, когато преходът ще свърши. Затова по-кротко, не ги припирайте, че са много чувствителни.
567
Този от коя дупка изпълзя?! Пък и иска да му се докладва. Ама свърши хубавото време
шуменец
Аз имам питане: Защо никой не е запитал за имотното състояние на Любо и на Малък Шошо? Факт е че и двамата са милионери!
Зюмбюл Карамфилоф
Бесепарите трябва да търсят причините за провала в Дъбов ,да си го кажат направо,ръководството се окъка.
Че
АБВ изигра мръсната си роля. Сега, ако Пламен Петков е пич, трябва да излезе и публично да каже защо руча жабетата и да призове хората, които му се довериха, да не се държат като маймуни.
гражданин от селски тип
Аз имам питане- на тоя господин какво му влиза в работата , коя ще отива в парламента -това са си тяснопартийни работи и нас не ни интересуват.И ние имаме питане как със 7% т.н. преференциален вот 7 та измести 2 та , тъй като а приоре е ясно ,че 93% гласуват за предложената подредба.Да , ама не питаме-траем си.Така че, сега коя ще влезе в парламента ама изобщо не влиза в работата им.Или искат публично обсъждане на темата защо в парламента е 7 та , а не 2 та.Само че, отдааавна цирка е ясен.Впрочем, тази тема е по-интересна за обсъждане,другото е кьорфишек!