Европейската комисия увери, че не се намесва в начините, по които страните членки извършват своите разследвания. Комисията направи уточнението в отговор на запитване от главния прокурор Сортир Цацаров, последвало публикации по скандала, придобил популярност като "Яневагейт". Писмото на представителството на ЕК в България бе разпространено до медиите от пресцентъра на прокуратурата.

Вчера "Медиапул" цитира официален източник от ЕК, отговорил на запитване от сайта, че "независима проверка (на казуса "Яневагейт") може да се направи единствено, ако тези, за които се твърди, че са замесени, бъдат изключени от участие в процеса". В публикацията този отговор се тълкува като знак, че главният прокурор Сотир Цацаров трябва да се оттегли, тъй като името му е замесено в изтеклите разговори между бившия председател на Софийския градски съд Владимира Янева и вече уволнената съдия Румяна Ченалова, а прокуратурата е единствената институция, която може да разследва казуса.

"Ролята на Европейската комисия не е да влиза в дискусии как всяка страна-членка следва да организира независимо разследване на индивидуални случаи.Това, което е от значение за нас, е независимостта на съдебните процедури, които ние наблюдаваме редовно в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка", се казва в отговора на представителството на Европейската комисия в България.

"Медийни публикации, които твърдят, че Европейската комисия призовава за оттегляне на лица, въвлечени в случая с подслушването, са некоректни", се казва в отговора на представителството на ЕК в София. В него се посочва още, че напредъкът на България в областта на съдебната реформа и борбата срещу корупцията и организираната престъпност ще бъде отчетен в началото на следващата година, когато по традиция се публикува доклада на за напредъка по Механизма за сътрудничество и проверка.

dnevnik.bg