Държавният секретар на САЩ Джон Кери заяви в четвъртък, че прилагането на сделката по иранската ядрена програма, договорена между Иран и шестте световни сили, ще започне до дни, позволявайки да бъдат вдигнати санкциите за десетки милиарди долари срещу Иран, предаде "Ройтерс".
Все още не е избрана дата за "деня за изпълнение" на т.нар съвместен план за действие, който беше подписан на 14 юли, в който Техеран се съгласи да намали ядрената си програма в замяна на вдигането на някои санкции.
"Ако всичко е наред, остават само няколко дни до влизането в действие" на този текст, каза Кери.
Влизането в сила на Виенското споразумение ще се определи от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Тази агенция на ООН ще провери дали Иран е изпълнил всичките си задължения по прехвърлянето на по-голямата част от запасите си от слабо обогатен уран в чужбина. Техеран може да запази на своя територия не повече от 300 кг слабо обогатен уран при влизането в сила на споразумението, което ще позволи да започне постепенната отмяна на наложените от САЩ и други страни санкции на Иран заради ядрената му програма.
Държавният секретар на САЩ съобщи, че в телефонни разговори с колегите му от Иран и Саудитска Арабия Мохамад Джавад Зариф и Адел ал Джубейр е получил уверенията им, че сегашните остри противоречия между Техеран и Рияд няма да се отразят отрицателно на хода на международните преговори за решаване на конфликта в Сирия.
"И двамата ме увериха, че съществуващите помежду им разногласия няма да попречат на готовността им да работят в дух на сътрудничество и да положат усилия за уреждане на конфликта в Сирия", заяви Кери.
Той потвърди, че няма промяна в съгласувания график за контакти между властите и опозицията на Сирия.
"Началото на преговорите между правителството и опозицията остава планирано за 25 януари в Женева", каза Кери.
Кери разкритикува стратегията на Китай към севернокорейския му съюзник и поиска Пекин да окаже по-силен натиск на Пхенян след новия ядрен тест на КНДР на 6 януари, предаде БТА.
"Китай прие определен подход, който пожела да приложи, и ние бяхме съгласни", каза Кери.
"В разговора си с китайския външен министър съвсем ясно заявих, че този подход не е проработил и повече не можем да продължим да се държим все едно нищо не се е случило", заяви Кери.
"Китайците имат влияние, което никой друг няма", каза впоследствие друг американски дипломат по повод КНДР.
Севернокорейското ядрено изпитание отново постави Китай на преден план, но е слабо вероятно единственият съюзник на Пхенян да му окаже натиск поради опасенията си от разпад на КНДР, отбелязва АФП.
Пекин използва същите термини като при предишните три ядрени теста - "твърдо противопоставяне" и "приканване" за връщане на масата на шестстранните ядрени преговори между двете Кореи, Япония, Русия, САЩ и Китай, от които Северна Корея се оттегли през 2008 г.
Очаква се все пак Пекин да се присъедини към нови санкции срещу КНДР, чийто принцип бе одобрен в сряда от Съвета за сигурност на ООН.
Дневник
Коментари
Добави коментар