"Вижте, юристи още преди 9 септември са били поставяни за министри примерно на земеделието и след един-два кабинета - изведнъж кой знае защо примерно на здравеопазването. Юристите като че ли са дялан камък за какво ли не, защото познават законите. В нашия случай г-жа Кунева е такъв... юрист. Освен това ще закачи нещата където и да е, примерно ако беше в здравеопазването, щеше да го приспособи към нашето председателство в ЕС през 2018".
Това каза министърът на образованието в оставка Тодор Танев по Нова телевизия тази сутрин по повод излъченият кандидат на Реформаторския блок Меглена Кунева за новия министър. На въпроса с ирония ли говори, той отвърна силно: "Да! Е. Е!"
Граждаснкият съвет на Реформаторският блок е най-скептичен за удачността на тази номинация. Танев поясни, че съветът, от който е част и той, ще се събере следващата седмица, за да обсъди кандидатурата.
"Вижте, наистина тя е интелигентен човек, обаче ние гражданите имаме не само правото ами и основанието да си кажем думата, защото те имат пет подписа, но шестия подпис върху който и да е документ е на гражданския съвет и това е моята ръка," добави той. Според Танев подходящ човек би бил такъв, който е в добри отношения със Съвета на ректорите и със синдиката на учителите, но не назова конкретно име.
"Признавам и приемам, че има затруднения в комуникацията с обществеността. Но имайте предвид, че тези учебни програми бяха готови преди три години, макар и силно променени от мен сега. И тогава с доста пари по оперативна програма са правени консултации и разяснения с учители, траещи понякога с дни. Никой не може да ми докаже, че учителите не са знаели за това", коментира още министърът в оставка, след като вчера се срещна с премиера Бойко Борисов и двамата се договориха Танев да се оттегли от настоящия си пост, но да остане съветник в кабинета.
В четвъртък Борисов поиска оставката на професора по политология с аргумента, че има "системно проявяаващи се проблеми" във ведомството и сферата. "Имал е предвид, това моля да бъде запомнено, че системо комуникацията е била зле, а не че има системни проблеми. Ако имаше системни проблеми нито щеше да има пет нови закона, нито 1.3 млрд. докарани дотук, или една спокойна работеща система", коментира Танев.
Според министъра в оставка принос за развоя на събитията имат и медиите, защото "някои от сайтове малко сложиха пипер в манджата и засилиха страховете на хората със страшни заглавия, а нямаше основания за това".
За новия му пост като съветник, Танев заяви, че се е стигнало до него след като обяснил на министър-председателя за "два или три проекта, които сме започнали и трябва да бъдат довършени и без моята намеса това би било доста трудно", например проекта за нов закон за Професионално образование и обучение.
Танев обясни още, че за оценката на новите учебници е необходимо да се подберат анонимни учители, които са проверени да нямат връзки с издателства. "Плащаме по 20 милиона за учебници на година, писани от едни и същи хора или поставени от тях лица, при това свързани с министерството, а след това сами си ги оценяват. Това е безобразие. Не ме интересува кой е бил министър тогава. Важното е, че такъв манталитет съществува. Аз затягах кранчето. Тодор Танев, който не участва в такива неща, естествено започна да става неудобен", коментира министърът в оставка.
Дневник
Коментари
Този професор,
Боко го ползва като хартия "Емека" и за едната професорска чест трябваше да си хвърли оставката. На това отгоре и ще става съветник.Като Яне, пфу...
друго мнение
През последните двадесет и шест години нещата в България вървят от хубаво към по-хубаво защото юристите и икономистите се пъхат навсякъде .
Икономистите унищожиха държавата , а юристите замазаха и продължават да замазват поразиите им .