Прокуратурата е прекратила разследването за подкуп срещу бившия шеф на ГДБОП Станимир Флоров, съобщи БТА във вторник като се позова на свои източници. Началото на производствто срещу Флоров е от края на април 2013 г., което бе съобщено на медиите. Оттогава обаче досъдебното производство се води при пълна секретност.
До момента прокуратурата нито е потвърдила, нито е отрекла изнесената информация, а опитите на "Дневник" да потъри държавното обвинение за становище се оказваха безуспешни. Отказа да коментира и градският прокурор Христо Динев.
Въпрос за производството бе зададен и от "Капитал" на зам.-главния прокурор Борислав Сарафов по време на пресконференция на прокуратурата в сряда по повод разкритията около опита за убийство на Алексей Петров, но отговор не беше получен с аргумента, че въпросът няма връзка с темата.
Отговорът на прокуратурата е важен, тъй като разследването срещу Флоров започна след подаден анонимен сигнал до различни медии, в който се твърдеше, че бившият шеф на ГДБОП – 10 години преди повдигане на обвиненията срещу него - е бил обект на оперативни разработки от органите на МВР, припомня "Капитал". Тогава анонимият автор на сигнала се представя за дългогодишен служител на службите. От изнесените документи се разбира, че Флоров е осигурявал чадър над заподозрени за наркотрафик и разследвани от МВР лица срещу подкуп.
Тогава прокуратурата реагира изключително бързо на разпространените анонимни документи като образува досъдебно производство. Флоров бе незабавно остранен от длъжност.
В хода на разследването бе разпитан и бившият вътрешен министър Цветан Цветанов, който впоследствие разказа пред журналисти, че с Флоров са семейни приятели от близо 40 години. След оставката на първия кабинет на ГЕРБ срещу Цветанов също бяха образувани три дела. По две от тях той бе оправдан, а прокуратурата се отказа от обвинението по третото.
Преди сканираните оперативни дела, водени срещу Флоров, да изтекат, в ДАНС е било извършено проучване за продължаване на допуска на директора на ГДБОП до класифицирана информация. Именно стари дела се изискват при такава проверка. Ръководителят на звеното за защита на класифицирана информация тогава бе Владимир Писанчев, който оглави ДАНС след злополучния опит на поста да застане депутатът от ДПС Делян Пеевски.
Според информация на БТА на 13 януари тази година наблюдаващият прокурор е преценил, че няма достатъчно доказателства разследването срещу Флоров да продължи, и го е прекратил.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар