Предложението на издателите е новите учебни програми за първи и пети клас да влязат в сила, както е по план от следващата учебна година, но вместо да се бърза с новите учебници и резултатът да е некачествен, само за учебната 2016/2017 да останат старите и да се потърсят решения за наваксване на разликите.

Това обявиха представители на някои от най-големите издателства на учебници у нас,  след среща в Министерството на образованието и науката с министър Меглена Кунева и новия зам.-министър Деян Стаматов, който поема ресора на училищното образование от Ваня Кастрева. В съвместна пресконференция след срещата Кунева и издателте обявиха, че това е втората такава среща, а предстоят и още до постигането на съгласие за предстоящата учебна година.

Порблемът според издателите не е краткият срок, който имат, за да изготвят новите учебници за първи и пети клас - до август, а продължителната административна процедура за одобряването им, която идва след това. От август до септември няма как всички нови учебници да минат през задължителните комисии и експертиза, да се напечатат, учителите да ги прегледат и подберат, убедени са от бизнеса. Вместо това могат по някакъв начин да прогодят сега съществуващите учебници към новите програми само за тази година - например с притурки или по друг начин.

Те обявиха, че ако в преговорите с министерството достигнат до решение, което ги устройва, може да оттеглят жалбата си срещу заповедта на министерството за кратките срокове от административния съд.

"Цялата процедура отнема около 12 месеца, но в случая има ограничение във времето. Издателите имат седем месеца да се подготвят, обекнивно това ще е трудно, но това все пак е една много малка част от целия нов закон за предучилищното и училищното образование", заяви министърът на образованието Меглена Кунева, но не даде подробности за преговорите с издателствата до този момент.

Заместник-министър Деян Стаматов коментира, че в закона е оставена възможност новите учебници да се забавят с една година. На неколкократните въпроси от журналисти дали министерството ще приеме предложенията на издателствата той заяви също многократно, че това все още подлежи на обсъждане и засега няма категоричен отговор. Той изтъкна обаче, че и в първи и в пети клас има по два предмета, които са напълно изменени и старите учебници няма да са подходящи - това са букварът и математиката в първи и историята и българския език в пети клас.

Малко по-късно, по време на първия си парламентарен контрол като министър на образованието, Кунева допълни, че издателите са декларирали да спазят сроковете си до 2017 година. "Две неща няма да допусна - хаос и напрежение в системата. Започването с едни учебници и довършването на годината с други е неприемливо. И няма да допусна нито едно дете да започне на 15 септември без учебник", заяви тя. 

dnevnik.bg