Риболовци от Шумен и Търговище протестират срещу заповед на Министерството на околната среда и водите за определяне на санитарно-охранителна зона (СОЗ) на язовир „Тича“, издадена на 22 декември миналата година.
Причината е, че с изграждането на СОЗ ще им бъде забранен риболовът с лодки. Днес те запознаха с проблема си и националният омбудсман Мая Манолова, която имаше приемна в Шумен.
„Проблемите са в два плана и главният интерес тук е интересът на шуменци да консумират чиста вода и да бъдат предприети съответните действия от властите, от ВиК, затова водата да бъде с необходимите качества. Ясно е, че първата стъпка за решаването на този проблем е изграждането на СОЗ, но с издаването на една заповед този проблем не се решава“, заяви Мая Манолова на пресконференция днес.
Освен протестът на рибарите, кметът на Върбица Мардин Байрям вече е завел преписка срещу заповедта на МОСВ във Върховния административен съд, тъй като селата и почти цялата община попадат под забранителния режим. В СОЗ не може да има почивни станции, лични стопанства и ферми, наторяване, пране с химически препарати, използване на съществуващи гробища. От местната администрация са изчислили, че изграждането на такава зона ще коства близо 19 милиона лева.
В тази връзка Манолова е инициирала среща на 25 февруари между МОСВ, община Върбица и недоволните рибари, която ще се проведе в София. В същия ден, тя ще се опита да организира и среща в МРР, където да стане ясно в какви срокове ще бъде изградена пречиствателната станция. 400 000 лева за изграждането на идеен проект за пречиствателната станция бяха преведени още през май 2015 година.
В заповедта се посочва, че общата площ на санитарно-охранителната зона ще бъде 21 300 дка при кота най-високо водно ниво - 188.53 м. изграден на р. Голяма Камчия. Санитарно-охранителната зона ще включва три пояса. Първият включва акваторията от язовирната стена (водовземната кула) до разстояние 1000 м срещу течението, както и ивица с широчина 50 м от границата на най - високото водно ниво на язовирното езеро. Площта на втория пояс е 58 206 дка, от които 38 143 дка земни площи и 20 063 водни площи. Границите на третия пояс се определят на не повече от 25 000 м както нагоре по течението, така и от двете страни на водния басейн над мястото на водовземното съоръжение, като границите на пояс III съвпадат с водосбора на язовира.
42 граждани са потърсили съдействието на Мая Манолова за решаването на проблемите им с централните органи на изпълнителната власт. Сред тях е бил и предстоящото сливане на трите болници в област Шумен, за което са предвидени твърде кратки срокове, според жалбоподателите. Предстоят разговори този срок да бъде удължен.
ШУМ.БГ
Коментари
ribar
мрасни чантаджии,даже и не знаят каде се намира язовира но приемат безсмислени закони.целта на тея некадарници е да преберат пари от тея 19 милиона
* Коментар транслитериран от системата
6 13brakonier
браво,от кога чакам да раскарате тия рибари за да мога неоспокояван да бракониерствам.ще плащате билети и ще ме гледате как ловя
* Коментар транслитериран от системата
6 8petko
в збранителният период за риболов,е наи големият раи за бракониерите,няма рибари и не са цбезспокоявани от никои.това ще е ефекта от тази малоумна забрана,наистина законите се коват само от некадарници
* Коментар транслитериран от системата
1 11хит
Какво правим с лъжците от напоителни системи, които обещаваха да оправят стената на Шуменското езеро и да зарибяват. Не ги ли е срам да събират такса от 10г деца отишли да си хванах някоя червеноперка вместо да седят пред компютъра. Иначе за лодки било забранено, а някои пак си разиграват коня...........
Ангел
Малко мангалите от Върбица и околните села , изстряскват фекалий и всякаква мизерия в язовира!
Сомаджия
Миналата година докато риболовствах редовно виждах как служители от напоителни с-ми влизат с лодка и пускат мрежи които аз често прибирах а те се чудеха защо не могат да ги намерят а началника им Христо Николов ги критикуваше че не са подсигурили риба за семейния му уикенд на язовира. Сега вече няма кой да ги наблюдава и пречи ще си бракониерстват на спокойствие.
1212
Абе хора, няма ли кой да прочете Закона за водите и Приложения № 1 и № 2 към чл. 10, ал.1 от Наредба № 3 от 16.10.2000 г. за реда за проучване, проектиране, утвърждаване и експлоатация на санитарно-охранителните зони /СОЗ/ около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците за минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди, издадена от Министрите на МОСВ, Министерството на здравеопазването и на МРРБ. Никъде в тях не е записано, че в пояси ІІ и ІІІ от СОЗ се забранява риболова, краткотрайното къмпингуване и моторните лодки. Забранява се само изграждането на къмпинги и паркинги. Дайте да я видим тази заповед и кой глупак я е издал! Защо е нямало обществено обсъждане на проучванията при определянето на пояси І, ІІ и ІІІ на СОЗ? Къде е пълният текст на документа за определяне на СОЗ? Защо общините Велики Преслав и Шумен не са обжалвали заповедта? И изобщо дали са запознати със документацията на СОЗ? Обжалването на СОЗ от община Върбица няма да свърши работа, защото е само за финансовото осигуряване за изпълнение на Закона за водите по прилагането на СОЗ на место. И не ми е ясно как заповедта ще е влязла в сила, след като ги няма поставени задължителните табели по Приложение № 3 от Наредба № 3 за маркировка на СОЗ по пояси. Табелите са предопредителни, и трябва да са поставени в началото на съответния пояс и на всяка трябва да е записано какви са забраните в пояса. Без тези табели никаква заповед не може да се прилага! Борбата срещу тези неграмотни чиновници няма да бъде лека. Но не трябва да се предаваме. Нашият язовир „Тича” е едно от малкото места, на които можем да си позволим да отпочинем, да си начешем крастата за риболов и да забравим за малко трудностите на ежедневието. А водата, която пием от него няма да стане по-лоша от нашите дейности, както е било и до сега.
do 1212
не цитираи членове и точки от закона,тея ефтини политически трикове си ги нави в г..а.язовир камчия отдавна е с този статут,тои е абсолютно забранен за риболов 95 % от язовира.ходят само враскари,а бракониерите си правят каквото искат
* Коментар транслитериран от системата
0 3хит
Вижте, оставете яз. Тича. Да си опазим и вземем езерото на града. Не може да няма законова форма , при която съоръжението да се стопанисва от нас рибарите. Тоест, от таксите за билети. Предпочитам да дам 100 лв за билет, но да зная, че ще отида на опазен и зарибен язовир, в който никакви мошеници няма да си разиграват коня. Нека помислим за подрастващото поколения на градът ни, хора.